Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отменят извънредното положение в Нова Каледония

Полицейска блокада в Нумеа, 19 май 2024 г.
Снимка: Ройтерс

Франция отменя извънредното положение в отвъдморската си територия Нова Каледония, съобщи днес канцеларията на президента Еманюел Макрон, цитирана от ДПА.

Мярката, въведена на 15 май заради размириците в южната тихоокеанска отвъдморска територия, няма да се удължава и ще приключи в 5:00 часа утре сутринта местно време (днес в 21:00 часа българско време), съобщават местните медии, позовавайки се на Елисейския дворец.

Френските медии съобщават, че правителството се надява решението да помогне за диалога. Същевременно то е на мнение, че предварително условие за преговори е вдигането на пътните блокади от страна на протестиращите, посочва БТА.

Париж съобщи, че ще разположи 480 допълнителни полицейски служители, като по този начин числеността на френските сили за сигурност в Нова Каледония ще достигне до около 3500 души.

Въпреки че ситуацията до голяма степен се е успокоила, летището на столицата Нумеа ще остане затворено за всички пътнически полети поне до 2 юни.

Миналата седмица Макрон пристигна на островите, за да обсъди решенията на проблема с местните политически сили и да успокои положението.

Протестите с искане за независимост, при които загинаха седем души и стотици бяха задържани, бяха предизвикани от конституционни изменения, планирани от Париж. Те биха предоставили на хиляди родени във Франция жители на архипелага право на глас, което ще им даде повече политическо влияние в Нова Каледония. Коренното население на Нова Каледония – канаките – отдавна искат своя страна и се страхуват, че измененията в основния закон ще ги поставят в лошо положение.

На три референдума през 2018, 2020 и 2021 г. жителите на бившата френска колония гласуваха за оставане част от Франция. Въпреки това след последното гласуване, бойкотирано от сепаратистите, разговорите за нов статут са в застой.

Нова Каледония исторически е важна за Франция във военно и геополитическо отношение, както и поради големите си находища на никел.

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна