Основните индекси на Уолстрийт откриха днешната търговия със срив, а инвеститорите се опасяват, че САЩ навлизат в рецесия след слабите данни за трудовия пазар, оповестени в петък, и решението на Управлението за федерален резерв (УФР) по-рано през седмицата да остави основните лихви без промяна поне до септември, предава Ройтерс.
Промишленият Дау Джоунс загуби 681,07 пункта или 1,71 на сто до 39 056,19 пункта.
По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 спадна със 185,42 пункта или 3,66 на сто до 5151,14 пункта.
Високотехнологичният Насдак се срина с 1063,63 пункта или 6,34 на сто до 15 712,53 пункта.
По-рано президентът на Управлението за федерален резерв в Чикаго Остан Гулсбий коментира пред Си Ен Би Си, че САЩ не изглеждат като страна в рецесия, въпреки обявените в петък по-слаби от очакваното данни за трудовия пазар.
Той допълни, че ръководителите на УФР трябва да следят внимателно ситуацията, за да не изпуснат момента да свалят лихвените проценти.
"Искате да сте рестриктивен, ако смятате, че има опасност от прегряване.(...) Данните, според мен, не изглеждат като прегряване", каза Гулсбий, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че разпродажбите на фондовите борси продължават след слабите данни в петък и решението два дни по-рано на УФР да остави основните лихви без промяна.
По време на азиатската търговия по-рано през деня японският фондов индекс Nikkei се срина под нивото от 33 000 пункта за пръв път от края на 2023 г., докато японската валута поскъпна към 143 йени за един щатски долар за пръв път от началото на януари тази година.
Индексът Nikkei 225 се срина с 12,4%, докато по-широкият японски фондов индекс Topix падна с 12,23%, като и двата индекса достигнаха деветмесечни дъна - най-ниски нива за настоящата година, тъй като инвеститорите продължиха да оценяват перспективата за по-високи лихвени проценти в Япония.
Японските акции също така отбелязаха най-лошия си еднодневен спад от "Черния понеделник" през 1987 г., навлизайки в територията на т.нар. "мечи пазар", след като отстъпиха с повече от 20% рекордни върхове, достигнати преди около месец.
Графика на индекса Nikkei
Миналата седмица Централната банка на Япония повиши изненадващо основния си лихвен процент до 0,25% и сигнализира за готовност за по-нататъшно затягания на лихвите, като финансовите пазари залагат на още две увеличения през тази фискална година в сравнение с очакванията преди това за подобни повишения до март 2025 г.
Нещо повече, японските акции последваха солидните загуби на Уолстрийт, водени от опасения за рецесия в САЩ, както и от разочароващите данни за печалби през последното тримесечие на големи технологични компании.
Европейските борси също задълбочиха своите спадове на фона на общите разпродажби на акции в глобален план. Към края на днешната европейска търговия общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 2,3%, немският DAX 30 - с 2,1%, френският CAC 40 - с 1,78%, а британският FTSE100 - с 2,25%.