"Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и видеомейкъри, за да съживим някои места в България, които са абсолютно изоставени. Има огромен чар, който предизвиква хората да пътуват до България, за да работим по тази инициатива", разказа пред БНР инициаторът Крум Балджийски, с артистичен псевдоним Кром Багелски.
Той посочи като пример училище без покрив, превърнато в своеобразна галерия.
"Самото село вече е започнало да става като галерия."
Относно изложбата от обекти, открити в изоставени сгради, Балджийски коментира, че когато те се превърнат в творби, ще бъде запазена една част от тях за бъдещето.
"Човек може да се учуди колко много неща има в тези къщи. Намерихме купчина черно-бели снимки от 1930 г., портрети на хора има в някои стаи. Имаше една къща, която изглеждаше призрачно, със стени, направени от кал, черно-бял портрет на една жена, довършен с рисунка – фотографите са правели така, на ръка са ги довършвали. (…) Когато използваме тези предмети, колаборираме с хората, които са живели там. Човек си представя какъв е бил животът, какво са правили."
Предстои инициативата за визуално съживяване на изоставени места да се прехвърли на остров Тенерифе. У нас до момента се развива в 4-5 локации.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.