Русия намалява дела на бюджетните приходи, получени от производството на газ и петрол, като се надява да ограничи зависимостта си от тези суровини, чиито пазарни цени са много нестабилни, до около 23% до 2027 г., заяви министърът на финансите Антон Силуанов в интервю, излъчено късно снощи, предаде Ройтерс.
Силуанов, цитиран от руските информационни агенции, също така каза пред арабската клон на RT Television, че новите разпоредби за криптовалутите в Русия не са предназначени да генерират приходи, а по-скоро като механизъм за улесняване на външната търговия.
Регулациите за криптовалута се разглеждат като инструмент за подпомагане на Русия да извършва външнотърговски операции и заобикаляне на западните санкции, наложени след инвазията на Русия в Украйна, отбелязва Ройтерс. Русия се сблъска със забавяния в международните плащания с големи търговски партньори като Китай, Индия и Обединените арабски емирства, след като банките в тези страни станаха по-предпазливи поради натиск от страна на западните регулатори.
"Като цяло, в момента се опитваме да минимизираме влиянието на цените на петрола върху бюджета. Докато преди няколко години този показател беше 35%-40%, през 2025 г. ще падне до 27%, а през 2027 г. до 23 на сто. Вървим към намаляване на дела на нестабилния доход и намаляване на зависимостта на Русия от петрола и газа в полза на стимулиране на нашата вътрешна икономика", заяви Силуанов.
Относно добиването на криптовалути той каза:
"Резултатът от т.нар. "копаене" е, че криптовалутите ще бъдат средство за разплащане, включително с нашите външнотърговски партньори...Така че не е толкова важно колко печелим от копаене, а по-скоро, че законодателството позволява криптовалутите да се използват главно за уреждане на сметки за стоки и услуги не в страната, а в чужбина".
Законът за "копаене на криптовалута", подписан от президента Владимир Путин, ще влезе в сила при определени условия от 1-ви ноември, отбелязва Ройтерс и добавя, че финансовото министерство ще поддържа специален регистър за компаниите, занимаващи се с добив на криптовалута. Физическите лица, които копаят цифрови валути, ще трябва да предоставят определена информация на руския регулатор за финансов мониторинг.