Замърсяване, влошаване на хабитатите, климатични промени и прекомерна употреба на пресноводни ресурси създават напрежение върху Европа, в която едва една трета от водите на повърхността са в "добро здраве", предупреди днес Европейската агенция по околна среда, предаде АФП.
"Здравето на европейските води не е добро. Нашите води са изправени пред безпрецедентни предизвикателства, които застрашават европейската водна сигурност", заяви в становище Леена Юля-Мононен, генерален директора на ЕАОС.
Едва 37% от надземните води в Европа имат "добър" или "висок" екологичен статут – мярка за здравето на водната екосистема, се казва в доклад на ЕАОС.
Междувременно само 29% от водните обекти са постигнали "добър" химически статут в периода 2015 – 2021 г., според данните, съобщени от страните членки.
Подземните води в Европа - източник на по-голямата част от питейната вода на континента, са в по-добро състояние – 77% са с "добър" химически статут. "Добър" означава, че във водата няма прекомерно замърсяване от химични или токсични съставки като PFAS (пер- и полифлуороалкилираните вещества) и микропластмаса.