Германските власти обявиха днес, че спират проект за изграждането на голям завод за полупроводници на стойност около 2,7 милиарда евро, предаде АФП, цитирана от БТА.
Проектът, ръководен от американския производител на полупроводници "Улфспийд" (Wolfspeed) и германския автомобилен поддоставчик Цет Еф (ZF), трябваше да бъде реализиран в провинция Саарланд, близо до границата с Франция.
"Проектът не е изоставен, но "Улфспийд" отлага инвестицията за неопределено време в зависимост от развитието на ситуацията на пазара", заяви на пресконференция премиерът на регионалното правителство Анке Релингер. "Все още не ясно дали Цет Еф ще остане в проекта", добави тя.
"Улфспийд" в партньорство с Цет Еф, обяви през февруари 2023 г., че иска да изгради "най-големия завод в света" за полупроводници от силициев карбид от ново поколение.
Началото на строителните дейности беше предвидено за 2025 г. на мястото на изоставена въглищна централа в Енсдорф, Саарланд.
Забавянето на търсенето на електрически автомобили блокира проектите в сектора на чиповете, които са от ключово значение за производството им. Цяла Европа се сблъсква с този проблем, но той е особено отчетлив в Германия, където продажбите са в застой, отбелязва АФП.
Агенцията припомня, че компанията Цет Еф, която се занимава с електрификация и произвежда шасита и системи за сигурност, обяви през юли, че иска да съкрати до една четвърт от служителите си в Германия или 14 000 работни места.
"Автомобилната промишленост преминава през труден период със значителна несигурност що се отнася до ситуацията на пазара", каза Анке Релингер. Тя добави, че спирането на проекта е лош обрат за Саарланд, тъй като е трябвало да създаде поне 600 работни места.
Преустановяването на проекта е нов удар за намиращата се на ръба на рецесия германска икономика. Този обрат блокира и амбициите на ЕС, който се опитва да завоюва 20 на сто от световния пазар на полупроводници през 2030 г в сектора, доминиран от азиатски производители, отбелязват агенциите.
През септември американската компания "Интел" (Intel) също се отказа от строителството на завод за чипове в Германия, аргументирайки се със слабото търсене, след като правителството обеща да отпусне субсидии от около 10 милиарда евро, за да привлече гиганта в областта на микропроцесорите в Магдебург.