Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поскъпна до 10-месечен връх над 42 евро/MWh заради геополитическите рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Природният газа в Европа поскъпна над 42 евро за мегаватчас за пръв път от началото на декември 2023 . насам с оглед на продължаващите опасения за възможно нарушаване на доставките заради геополитическият конфликт в Близки изток и война на Русия в Украйна. Увеличеното търсене на синьо гориво за производството на електроенергия също допринася за за неговото поскъпване.

В четвъртък газовите фючърси на нидерландския газов хъб TTF поскъпнаха с около 2% към 42,55 евро за мегаватчас - най-високо ценово ниво от 1-ви декември миналата година.

Търговците отбелязват, че геополитическото напрежение все още е в челните редици на опасенията на пазара, въпреки че доставките на газ в момента са нормални.

Въпреки днешното поскъпване, цената на синьото гориво е далеч под нейния исторически връх над 300 евро/MWh, който беше факт през 2022 г. след началото на руската военна инвазия в Украйна и последвалия я спад на доставките на газ от руските тръбопроводи.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Междувременно напрежението в Близкия изток остава високо, като продължаващата размяна на огън между Израел и подкрепяната от Иран ливанска военна групировка "Хизбула" засилва опасенията за доставките, като рано в четвъртък имаше израелските въздушни удари и по сирийската столица Дамаск.

Инвеститорите следят отблизо напрежението в Близкия изток, особено риска от прекъсване на доставките през жизненоважния Ормузки пролив. Въпреки дипломатическите усилия, продължаващият конфликт държи пазарите "на ръба", като инвеститорите очакват отговора на Израел на иранска ракетна атака по еврейската държава в началото на октомври.

"Промяната на тона в дипломацията в Близкия изток може да е добавила известна рискова премия към цените на петрола и на природния газ, като сега основният фокус е изместен към доставянето на хуманитарна помощ, а не към скорошно постигане на примирие", посочи за Ройтерс Клаас Доземан, пазарен анализатор в Brainchild Commodity Intelligence.

"Възможно е да има повече нестабилност, но корекция на цените в посока надолу не може да бъде изключена, ако няма някакви по-сериозни развития", добави той.

Остават в сила и опасенията относно евентуално прекъсване на оставащите, макар и по-малки доставки на руски газ за Европа през Украйна.

Прогнозите за по-малко вятър следващата седмица се очаква да стимулират използването на газ за производството на електроенергия, докато мъглата може да намали слънчевата енергия и да повиши търсенето на синьо гориво за отопление.

Предлагането на втечнен природен газ за Европа пък изостава спрямо миналата година, което поражда притеснения, че по-голямото търсене може да доведе до ранно теглене  на синьо гориво от газохранилищата в ЕС, които към момента са пълни на 95,31% (към 22-ри октомври) с наближаване на зимния сезон.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна