Skydio, най-големият производител на дронове в САЩ и доставчик на армията на Украйна, е изправен пред криза на веригата за доставки, след като Пекин наложи санкции на компанията, включително забрана на китайски фирми да ѝ доставят критични компоненти, съобщава "Файненшъл таймс".
Компанията Skydio бърза да намери алтернативни доставчици след хода на Пекин, който също така блокира доставките на батерии от единствения си доставчик, посочиха пред финансов издание лица, запознати със ситуацията.
Производителят на дронове е потърсил помощ от администрацията на президента Джо Байдън. Главният изпълнителен директор на Skydio Адам Брай се срещна през миналата седмица със заместник-държавния секретар на САЩ Кърт Кембъл и проведе дискусии с високопоставени служители в Белия дом.
Американските служители са загрижени, че Китай нарушава веригите за доставки на САЩ и предоставянето на дронове на Украйна, използвани за събиране на разузнавателна информация.
"Ако някога е имало съмнение, това действие ясно показва, че китайското правителство ще използва веригите за доставки като оръжие за прокарване на своите интереси над нашите. Това е опит да се елиминира водещата американска компания за дронове и да се задълбочи световната зависимост от китайските доставчици на дронове", написа Брай в бележка до клиентите, с която разполага и "Файненшъл таймс".
Кризата с Skydio подчертава рисковете, пред които са изправени американските компании, които разчитат на Китай, и идва на фона на загрижеността на чуждестранния бизнес относно използването на законите за сигурност от страна на Пекин, за да ограничи местните си служители и да извършва корпоративни нападения в страната.
Санкциите на Китай, наложени на 11-ти октомври, засегнаха няколко американски компании, включително частната Skydio, като отмъщение за одобрението от страна на Вашингтон за продажбата на атакуващи дронове на Тайван. Skydio наскоро спечели договор с пожарната агенция на Тайван.
Пекин наложи санкциите преди Skydio да успее да намери алтернативни доставчици.
Лице, запознат със ситуацията, каза, че китайските власти са посетили доставчиците на Skydio, включително компанията Dongguan Poweramp, която е дъщерно дружество на японската TDK и която произвежда батерии за дронове, като са им наредили да прекъснат връзките с американската фирма за дронове.
Вчера Skydio е казала на клиентите си, че ограничава броя на батериите, доставяни с произвежданите от нея дронове, поради хода на Китай и че не очаква да има нови доставчици до пролетта.
Skydio разговаря с компании в Азия, включително в Тайван. Източник, запознат със ситуацията, каза, че американски служители са се свързали с азиатски съюзници, за да обсъдят начини да помогнат на компанията. Skydio също така се е свързала по въпроса с вицепрезидента на Тайван - Сяо Биким.
Базираната в Сан Матео компания продава на корпоративни и държавни клиенти, включително на американската армия. Тя посочи, че е изпратила повече от 1000 дрона в Украйна за събиране на информация и разузнаване. Дроновете са използвани и за документиране на руски военни престъпления.
Skydio също така каза, че най-новият му модел - X10 е първият американски дрон, преминал украински тестове за електронна война, което този дрон е труден блокиране чрез електронни средства и че Киев е поискал хиляди от този модел.
Действието на Китай идва, докато Конгресът на САЩ обмисля законодателство, което би забранило на американците да използват дронове, произведени от DJI, базираната в Шенжен китайска компания, която доминира в световната индустрия за търговски дронове.
Американски служители казаха, че се надяват кризата със Skydio също така да повиши осведомеността в частния сектор за опасността от концентриране на веригите за доставки в Китай.
"Докато санкциите на Китай днес са насочени към отбраната и производителите на дронове, утре те почти сигурно ще се разширят в други сектори, тъй като отношенията между САЩ и Китай се влошават", посочи Крейг Сингълтън от Фондацията за защита на демокрациите. "Батериите и редкоземните елементи са само ранно предупреждение", добави той.
На този етап от Белия дом, Държавния департамент и от компанията TDK отказаха да коментират информацията на "Файненшъл таймс".