Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-рязкото седмично поевтиняване на газа в Европа от началото на годината

Снимка: Ройтерс

Европейските цени на природния газ регистрираха най-големия си седмичен спад от януари насам, като оптимизмът относно транзитните потоци през Украйна допринесе за този низходящ импулс, предаде Бумбърг.

Декемврийските фючърси на нидерландския газов хъб TTF приключиха търговията в петък на нива около 39 евро за мегаватчас (MWh), отбелязвайки понижение с 3,5%, като в рамките на изминалата седмица поевтиняха с близо 10% от 110-месечните върхове около 43,70 евро/MWh, достигнати в началото на седмицата. Това е най-голямото процентно намаление от седмицата, приключила на 19-и януари.

Рязкото поевтинява на синьото гориво в Европа започна още в началото на седмицата след метеорологични прогнози за Северозападна Европа за по-меко време през първата половина на ноември. Това низходяща движение беше подсилено в края на работната седмица от сигнали, че купувачите са близо до сделка с Азербайджан за поддържане на доставките през Украйна, след като руско-украинското споразумение за транзит изтече в края на годината.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Сделката ще използва същата тръбопроводна мрежа, която сега пренася руски газ през Украйна до Европейския съюз. Предстои да бъдат изяснени подробностите, като споразумението все още тепърва трябва да бъде финализирано.

Най-големият енергиен доставчик в Словакия - SPP заяви, че "отдавна подкрепя" продължаването на газовите потоци през Украйна и е в редовен контакт с партньорите си, въпреки че компанията отрече "предстоящо сключване" на договор с нейно участие за поддържане на потока на синьо гориво.

Пазарът на газ в Европа беше нестабилен през последните месеци, отчасти поради опасенията, че доставките могат да бъдат спрени, което ще затегне пазара през следващата година. Въпреки това Европейската комисия заяви, че енергийната сигурност няма да бъде изложена на риск след приключването на сделката за транзит на руски газ през Украйна. Словакия и Австрия са сред европейските страни, които продължават да внасят руски доставки по тръбопроводи.

В същото време по-мекото време на стария континент може да помогне да се поддържа ограничено търсенето на газ за отопление и да позволи на региона да запази газовите си запаси, като газохранилищата са пълни на повече от 95%. Други големи купувачи на газ в Азия, като Китай и Япония, също са готови да видят слабо търсене, според Блумбърг, което може да доведе до понижаване на цените на втечнения природен газ там от настоящите нива.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна