Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александра Карастоянова-Херментин с награда от Залцбургското общество за цялостно творчество

Снимка: alexandrakarastoyanovahermentin.at

Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в резиденция Залцбург заедно с други художествени награди на държавата.

"За първи път жена композитор ще получи тази награда за признание и за първи път жена в областта на музиката. Това е силен знак за качеството, креативността и значението на жените в музиката. Със своята многостранна и диференцирана работа тя заслужи наградата" – подчертава заместник-областният управител Щефан Шньол.

Александра Карастоянова-Херментин е австрийски композитор и пианист. Основните тематики в творбите на композиторката са взаимодействието между познатото и далечното, виртуозността и наслада от експеримента без отричане на "свиряемостта и слушаемостта".

Родена през 1968 г. в Москва, в семейство на музиканти, Карастоянова-Херментин има магистърска степен по композиция в Университет Моцартеум Залцбург при Богуслав Шефер и магистърска степен по пиано в Държавна музикална академия в София при Димо Димов и Боян Воденичаров. Учи пиано при Алфонс Контарски (1994-1998) в Университета Моцартеум, при Димитър Цанев в Музикалния колеж "Л. Пипков" в София и с Сергей Солодовник в Музикалния колеж "Иполитов-Иванов" (1983-1985) в Москва. Специализира пиано при Карл-Улрих Шнабел, Марчело Абадо, Оксана Яблонская и Алексей Любимов. В момента Александра Карастоянова-Херментин живее във Виена.

Предишни победители на наградата от Залцбургското общество са Андор Лосонци през 2004 г., Богуслав Шефер през 2007 г., Хърбърт Грасл през 2010 г., Хосам Махмуд през 2013 г., Герхард Уинклер през 2016 г. и Робърт Кайнар през 2020 г.

По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна