Американският долар поскъпна рязко, но само за кратко, а пазарите на акции реагираха негативно на заявените от новия президент на САЩ Доналд Тръмп намерения да наложи мита от цели 25% върху вноса от Канада и Мексико, както и допълнителни тарифи от 10% за вноса от Китай.
Непосредственото след това послание на Тръмп в неговата социална медийна платформа "Трут Соушъл" (Truth Social), канадският долар поевтиня с 1%, а мексиканското песо с 2% спрямо американския долар. Китайският юан също беше подложен на натиск от продажби спрямо зелените пари, както и австралийския долар, който е чувствителен по отношение на перспективите пред топ търговски партньор на Австралия като Китай.
В същото време пазарите на акции в Азия отбелязаха спад, както и фючърсите на водещите фондови индекси в Европа и САЩ преди стартиране на борсовата търговия в Европа и на Уолстрийт.
Последва обаче париране на голяма част от първоначалното рязко поскъпване на щатския долар и ограничаване на спад на пазарите на акции, тъй като инвеститорите продължават да оценяват като позитивна номинацията на Тръмп за финансов министър в в лицето на мениджъра на хедж фонд Скот Бесънт, който се смята от тях за "гласа на Уолстрийт" във Вашингтон и който може да "охлади" в известна степен една прекалено агресивна финансова политика от страна на новия президент на САЩ.
Същевременно заплахата на Тръмп да наложи допълните мита от 10% над вече съществуващите за внасяните в САЩ китайки стоки изглежда доста "по-скромна" от неговите обещания по време на предизборната кампания, че ще обложи вноса от Китай с мита от 60%.
Всички това ограничи първоначалната "бурна" реакция на световните капиталовите пазари след изявлението на Тръмп в Truth Social относно митата за Мексико, Канада и Китай, като щатският долар заличи първоначалното си рязко поскъпване спрямо останалите валути и най-вече спрямо мексиканското песо, канадския долари и китайския юан.
Търговията на фондовите борси обаче продължава да е "на червено" (акциите поевтиняват), заличавайки вчерашното позитивно представяне, което беше в резултат на новината за номинацията на Скот Бесънт за следващ финансов министър на САЩ. Опасенията от "търговска война" по време на втория мандат на Тръмп не са в подкрепа както за световното икономическо развитие, така и за търговията с акции.
В края на днешната азиатска търговия японският фондов индекс Nikkei се понижава с 0,87%, водещите индекс на борсата в Сингапур - с 0,31%, китайският индекс Schaghai Composite - с 0,12%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 - с 0,69%.
Фючърсите на европейските фондови индекси също се понижават, което предполага негативен старт на европейската търговия на акции. Фючърсите на немския DAX30 се понижават с 0,2%, на британския FTSE100 - с 0,3%, на френския CAC40 - с 0,53%, а на общия европейски индекс Euro Stoxx 50 - с 0,74%.