Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мексико намекна за ответни мерки, след като Тръмп заплаши с налагането на високи мита

Клаудия Шейнбаум, президент на Мексико
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум предположи, че Мексико може да отговори на заплахите на Доналд Тръмп за налагане на висока мита с въвеждането на собствени налози за американските стоки, като в същото време предупреди, че икономическите последици ще бъдат ужасни, съобщава агенция Блумбърг.

Четейки на глас писмо, което възнамерява да изпрати до новоизбрания президент на САЩ, след като той обеща да наложи 25% мита върху всички стоки от Мексико и Канада, Шейнбаум каза, че сътрудничеството би било по-добър начин за ограничаване на потока от мигранти и незаконни наркотици .

"Едни митнически тарифи ще бъде последвани в отговор от други и така нататък, докато не изложим на риск общите компании", каза Шейнбаум на ежедневната си пресконференция в Мексико Сити.

"Основните износители от Мексико за САЩ са автомобилните компании General Motors, Stellantis и Ford Motor Company, които пристигнаха в нашата страна преди 80 години. Защо да се въвеждат мита, които да ги излагат на риск?", отбеляза тя.

Блумбърг отбелязва, че автомобилният сектор на Мексико е особено изложен на търговски конфликт с новата администрация във Вашингтон, заедно с фабриките, които изнасят електроника, пластмаси и други промишлени стоки за потребителите в САЩ. Латиноамериканската държава се превърна в най-големия търговски партньор на САЩ, тъй като делът на вноса на Китай намаля през последните години, като мексиканското правителство изчислява, че сега общата търговия между двете съседни държави възлиза на 800 милиарда долара годишно.

Междувременно акциите на General Motors Company се сринаха на търговията на Уолстрийт с над 7%, след като Тръмп обяви, че възнамерява да наложи 25% мито върху всички продукти от Мексико и Канада.

Ако намеренията на Тръмп действително се осъществят, компанията General Motors ще бъде пряко засегната, тъй като има големи производствени мощности, разположени в Мексико и Канада, възползвайки се от факта, че разходите за производство на автомобили в тези страни са по-ниски, отколкото в САЩ.

Мексиканският държавен глава също така настоя, че повечето незаконните оръжия, заловени в Мексико, идват от САЩ.

"Ние не произвеждаме оръжия. Ние не консумираме синтетични наркотици. Смъртните случаи в резултат на престъпления в отговор на търсенето на наркотици от САЩ, идват, за съжаление, от наша страна", подчерта тя.

Шейнбаум посочи, че нейното писмо се призовава за съвместни дискусии по въпросите за миграцията и фентанила, цитирани от Тръмп в заплахата му да вдигне митата, добавяйки, че се надява нейният екип и неговият да могат да се срещнат скоро.

Мексиканското песо поевтиня с над 2% след отправената от Тръмп заплаха да вдигне митата с 25%. Към 17.15 часа българско време щатският долар поскъпва с 1,75% към 20,66 песос, търгувайки се недалеч от върха около 20,80 песос, достигнат на 6-ти ноември (най-високо ниво от август 2022 г.) след изненадващо убедителната победа на Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна