Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин омаловажи рязката обезценка на руската рубла

Руският президент Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин омаловажи рязката обезценката на руската рубла през последните дни, заявявайки, че няма нужда от паника.

По време на днешна пресконференция в Астана, Казахстан, той каза, че понякога резките колебания на руската валута са свързани с бюджетни плащания и "сезонни промени", съобщават Ройтерс и Блумбърг.

"Има много сезонни фактори", както и бюджетните плащания и цените на петрола, посочи Путин във връзка с поевтиняването на рублата, но добави, че "ситуацията е под контрол и със сигурност няма основания за паника".

В четвъртък руската валута се възстанови частично от резкия спад с над 7% спрямо щатския долар до нива от около 115 рубли през предходната сесия, като се търгува около нивото от 108 рубли, след като Руската централна банка обяви късно снощи, че спира да купува чуждестранна валута, за да стабилизира финансовите пазари.

Рязкото поевтиняване на рублата през последната седмица обаче засилва натиска върху централната банка на страна да повиши допълнително основния си лихвен процент до нови най-високо ниво от началото на руска военна инвазия в Украйна.

Спадът на руската валута се ускори, след като по-рано този месец САЩ санкционираха около 50 руски банки, включително "Газпромбанк".

Графика долар/рубла


Силното поевтиняване на рублата вероятно ще доведе до допълнителен инфлационен натиск, който Руската централна банка се мъчи да ограничи чрез повишаване на лихвените проценти до рекордно високо ниво.

Централната банка заяви, че е готова допълнително да повиши лихвата по заемите, която към момента е 21%, до каквото ниво е необходимо, за да върне инфлацията обратно към целевото ниво от 4% през следващата година. Това може да означава, че следващата стъпка ще бъде повишаване на основната лихва до ниво от 25%, посочват икономисти, цитирани от агенция Блумбърг.

Търсенето на чуждестранна валута нарасна на руския пазар на фона на опасения, че новите санкции значително ще ограничат притока на свежа валута. Руски длъжностни лица положиха усилия да омаловажат въздействието на по-слабата рубла, подчертавайки по-специално, че това е в подкрепа за износителите. Но с инфлацията, която надвишава повече от два пъти целта на централната банка, сривът на месната валута може да принуди централната банка да действат въпреки вече болезнено тежките условия за кредитиране.

От своя страна Путин отбеляза, че могат да бъдат използвани други "инструменти" за борба с инфлацията освен повишаването на основния лихвен процент, но че в крайна сметка е право на централната банка да реши как най-добре да ограничи растежа на цените.

От началото на годината рублата е загубила 19% от стойността си спрямо долара. което я прави сред най-зле представящите се валути на развиващите се пазари.

Трябва да се има предвид, че от юни Руската централна банка използва междубанкови трансакции за изчисляване на курса на рублата, тъй като по това време САЩ наложиха санкции на Московската борса, което незабавно спря търговията с долари и евро.

Руските износители и вносители се сблъскват с трудности с международните плащания от края на 2023 г., когато САЩ заплашиха с налагането на вторични санкции срещу финансовите институции, работещи с Русия. Нови кръгове от санкции могат да усложнят още повече външнотърговските трансакции и да намалят стимулите за износителите да внасят ликвидност в чуждестранна валута в Русия, отбелязва Блумбърг.

В отговор Руската централна банка обяви в сряда вечерта, че спира покупките на чуждестранна валута на вътрешния пазар до края на 2024 г.

Това може да облекчи текущия недостиг на валута, но няма да е достатъчно, за да предизвика сериозно възстановяване на рублата, смятат експерти.

Междувременно руската инфлация се ускори за трета поредна седмица въпреки повишението на лихвите до 21% през октомври. Официалната прогноза на централната банка, при това изчислена преди неотдавнашното ново обезценяване на рублата, предполага, че ръстът на цените ще достигне 8-8,5% в края на 2024 г., но има риск инфлацията да нахвърли тази оценка.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна