От днес в шест села на ямболска област започват изследвания на дребните преживни животни за наличието на заболяванията чума и шарка. Пробите от над 1000 овце и кози ще бъдат взети до сряда, уточняват от областната дирекция по безопасност на храните. Изследванията се налагат заради възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода.
В десеткилометровата санитарна зона около него попадат и ямболските села Зимница, Завой, Веселиново, Кабиле, Дражево и Хаджидимитрово, в които има близо 1600 овце и кози. Изследвания ще се правят освен за заболяванията шарка и чума, така и за наличието на антитела, уточни д-р Стоян Колев от Областната дирекция по безопасност на храните в Ямбол.
"Заболяването не е опасно за хората, но е контагиозно и се разпространява чрез нерегламентирано движение на животни, върху които не се извършени здравни профилактични мерки, тоест не са извършени изследвания".
Заместник-кметът на община Тунджа, на чиято територия са пет от изброените села, Тодор Налбантов увери, че ветеринарите могат да разчитат на подкрепата на местната власт.
"Веднага накарахме нашите кметове да актуализират своите списъци и по този начин да знаем каква е актуалната обстановка с животните. Призоваваме животновъдите да съдействат на лекарите".
Резултатите от пробите се очакват в края на седмицата, като междувременно в сила остават строгите ограничителни мерки за търговия и транспортиране на животните.
В съседната на Ямбол област Сливен миналата седмица беше унищожено стадо от близо 200 овце заради открита зараза от шарка.
Дни преди това беше установена чума във ферма във Велинград. Властите заявиха, че всичките 2000 овце трябва да бъдат евтаназирани. Стопаните обаче твърдят, че овцете са здрави. В тяхна защита от няколко дни стотици хора са събират около кошарите и се мотивират с отрицателни резултати от пробите, направени в гръцка лаборатория.