Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АФП: Кои са ребрандираните джихадисти, превзели Алепо

Въоръжен мъж пред международното летище в Алепо, 2 декември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сирийската групировка "Хаят Тахрир ал Шам" (ХТШ), която превзе Алепо в шокираща офанзива през уикенда, е ислямистко движение, което отдавна управлява територии в северозападната част на страната, отбелязва в свой анализ АФП.

Групировката през последните години се стреми да си създаде умерен имидж, включително с прекратяване на връзките с някогашния си покровител "Ал Кайда", но е изправена пред сериозна битка да убеди западните правителства, че изцяло е отрекла твърдолинейния джихадизъм, казват експерти.

Алепо бе под контрола на сирийските правителствени сили от 2016 г.

ХТШ твърди, че вече няма никакви връзки с международната терористична мрежа "Ал Кайда", след като ги прекъсна през 2016 г. – в петата година от гражданската война в Сирия.

И следващата година прие настоящото си наименование (Организация за освобождение на Леванта – б.р.), арестувайки джихадисти от "Ал Кайда" и "Ислямска държава", по данни на Международната кризисна група.

Но ХТШ остава в черния списък на САЩ и ЕС.

В големи части от северозападната провинция Идлиб, които контролира от 2019 г., тя е създала т.нар. правителство на спасението, което контролира икономиката и чиито съдии до голяма степен са лоялни на ХТШ.

"В части от северозападна Сирия, бунтовниците са създали и надграждат върху протоправителствени структури, което сочи към амбицията им да управляват и да запазят контрол", пише базирания в Ню Йорк център Суфан:

"Някои от тези усилия датират отпреди години наред с опити за субсидиране на цената на храните и стабилизиране на банковия и енергиен сектор в райони под контрола на "Хаят Тахрир ал Шам".

-  "Бунтовническа групировка"

Джеръм Древън, експерт по джихадизма в МКГ, заявява, че ХТШ "осигурява базови услуги на населението", координирайки с американски хуманитарни агенции помощта за милионите в нужда на "нейните" територии.

Дори някои да я смятат за авторитарна, "тя осигурява хомогенно управление, което контрастира с други региони в Сирия", каза той за АФП.

Френският журналист Уасим Насър се срещна с лидера на ХТШ Абу Мохамед ал Джолани миналата година.

"Той и групировката му вече не са ангажирани с "международен джихад", и това е абсолютно ясно. Те смятат, че това "ще донесе само разрушение и упадък на общностите им", пише Насър в публикация за Центъра за борба с тероризма, свързан с американската военна академия "Уест Пойнт":

"Момичета ходят на училище, жените шофират, можете да видите хора да пушат на улицата. Разбира се, те са далеч от установените демократични ценности или тези на свободното либерално общество, но това е завой".

Бойци на Хаят Тахрир ал Шам, юли 2018 г./Ройтерс

Древън заяви, че, каквато и да е причината за късането на връзките с "Ал Кайда" преди години – дали е тактическо за избягване на нежелано американско внимание, или не – "сега ХТШ се държи като бунтовническа групировка" с цели на местно ниво и без каквото и да е "измерение на международен тероризъм".

-  "Невероятно безпринципни"

Някои експерти обаче предупреждават, че групировката не е изцяло изоставила миналата си въпреки ребрандирането.

Тами Лин Паласиъс, от Института Ню Лайнс, заявява, че ХТШ "е демонстрирала, че е невероятно безпринципна в своите пристрастия и връзки".

Тя "остава джихадистка организация, докато ръководството на ХТШ успешно пренебрегва връзките на своите редови членове с по-твърдолинейни джихадистки групировки и лица", каза тя пред АФП.

Центърът Суфан също посочва, че "докато има признаци, че малцинства и несунити ще бъдат уважавани дори от по-крайните елементи сред бунтовниците като ХТШ, участието на терористични организации в офанзивата буди тревога".

Подобно на талибаните – на власт в Афганистан от 2021 г., но непризнати от Запада, ХТШ вероятно ще се борят да напуснат западните "терористични списъци".

"Ако трябва да поискаш разрешение преди да скъсаш връзките с "Ал Кайда" от ръководството на "Ал Кайда", искреността на идеологическата ѝ преориентация е под въпрос", отбелязва Ханс-Якоб Шиндлер, директор на Контраекстремисткия проект (CEP).

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени