Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализатори: Вакуумът във властта в Сирия е възможност за джихадистите от "Ислямска държава"

Сирийци приветстват падането от власт на Башар Асад в Дамаск, 9 декември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Останките от терористичната организация "Ислямска държава" в Сирия може да получат нов живот след падането на Башар Асад и потенциално д завладеят територии и да освободят свои бойци в контролирания от кюрди североизток, отбелязва в свой анализ АФП.

ИД отдавна процъфтява в условията на война и несигурност, често на територията на провалящи се държави.

Бойци на организацията сега са организирани в малки клети, разпръснати в пустинната източна част от страната и самото им оцеляване вече е победа пред лицето на вече изчезналата слаба хватка на Асад върху региона.

Хаотичен политически преход след кървавото половинвековно управление на династията Асад и 13 г. на гражданска война може да предложи на разпръснатите джихадисти облаги, коментира АФП.

"Хаос и анархия неизбежно ще бъдат от полза на "Ислямска държава", която очаква своя час, бавно и постепенно възстановявайки мрежите си в страната", смята Колин Клар, изследовател в базирания в Ню Йорк център Суфан.

Явно усещайки опасност в светлината на отстраняването на Асад през уикенда, Централното командване на САЩ, отговарящо за операциите в в Близкия изток, съобщи в неделя, че е са осъществени въздушни удари срещу 75 мишени на ИД.

Официалният седмичник на ИД "Ал Наба" написа в последното си издание, че няма да приеме ново правителство в Дамаск, ако не е оглавено от групировката.

За разлика от т.нар. халифат на ИД, който обхвана части от Ирак и Сирия от 2014 до 2019 г., целта на отделните ислямистки бойци, който отстраниха Асад", е да създадат "гражданска и демократична държава, далеч от проекта за държава, базирана на шериата", твърди Лорънс Байнднър, съосновател на Проект JOS, който следи екстремистката пропаганда онлайн.

Иракски бойци с пленен джихадистки флаг в Тикрит, 1 април 2015 г./ЕПА/БГНЕС

За разлика джихадистите от ИД "се представят като единствената жизнеспособна алтернатива, която би наложила уважение към религиозните принципи, противопоставяйки се на външни интереси", казва Байнднър пред АФП.

Тя изтъква, че ИД остро критикува победните призиви на бунтовниците за мирно съвместно съществуване с религиозните малцинства като алауити, язиди и християни.

ИД до голяма степен се смята за сянка на някогашната си мощ на централизирана организация, способна да координира свой клонове в Близкия изток и Африка и да предприема атаки там и на Запад.

Но много експерти от години предупреждават, че е преждевременно групировката да бъде предадена на учебниците по история.

Тя е поела отговорност за 121 атаки в Сирия през 2023 г., което е по-малко от 1055 през 2019 г., въпреки че тази бройка се е увеличила през тази година, пише Арон Зелин от базирания в САЩ институт Хъдзън.

"Има значителни доказателства, които предполагат, че "Ислямска държава" нарочно не поема отговорност за атаки в Сирия, за да изглежда по-слаба, отколкото всъщност е", смята той.

ИД отдавна тормози властите – практика, която вероятно ще продължи, дори властта да бъде взета от водещата групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която също изповядва радикална ислямистка идеология.

"ИД ще се опита да отхапе колкото се може повече територия от ХТШ, ако тя втората поеме контрола над Сирия", смята Йорам Швайцер, бивш служител на израелското разузнаване, а сега изследовател в базирания в Тел Авив институт за Изследвания от националната сигурност. 

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени