Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти предупреждават за опасност от пандемия от птичи грип

Снимката е илюстративна
Снимка: БТА-архив

Здравни експерти бият аларма за потенциална пандемична заплаха в лицето на птичия грип, който показва признаци на мутиране, докато се разпространява сред крави и заразява хора в САЩ, предаде АФП. 

Няма гаранции, че птичият грип ще започне да се предава между хора и американските здравни власти подчертават, че рискът за обществеността остава нисък.

Смъртоносният щам на вируса на птичия грип Н5N1 за първи път се появи в Китай през 1996 г., но през последните 4 години се разпространи далеч повече отпреди, достигайки по-рано незасегнати райони като Антарктида.

Над 300 млн. домашни птици са убити от октомври 2021 г., а 315 различни вида диви птици са умрели в 79 държави, съобщи Световната организация за здраве на животните пред АФП.

При бозайници, изяли заразени птици, като например тюлени, също се е наблюдавало масово измиране.

Ситуацията се промени отново през март, когато вирусът започна да се разпространява сред млекодайни крави в САЩ.

Общо 58 души са дали положителна проба за птичи грип в САЩ тази година, включително двама, за които няма данни да са имали досег със заразени животни, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията.

Има и опасения, че някои от случаите при хора не са били регистрирани. Изследователи миналия месец заявиха, че след тест 8 от 115 работници във кравеферми в Мичиган и Колорадо са имали антитела за птичи грип. 

Крави пасат в Гън Беръл сити в Тексас.

Мег Шафер, епидемиолог от базирани в САЩ институт SAS, заяви пред АФП, че има няколко фактора, които предполагат, че "птичият грип чука на вратата ни и може да даде старт на нова пандемия във всеки един момент".

"Пандемия от птичи грип би била една от най-предсказуемите катастрофи в историята", гласи заглавие на статия в Ню Йорк таймс" в края на миналия месец.

Все още има няколко бариери, спиращи H5N1 от лесно разпространение между хора, включително това, че вирусът трябва да мутира, за да може да заразява човешките бели дробове.

Но изследване, публикувано в сп. "Сайънс" в четвъртък, показва, че версията на птичия грип при американските крави е само на една-единствена мутация от възможността да се разпространява по-ефективно сред хора.

Том Пийкок, вирусолог от Имперския колеж в Лондон, заяви пред АФП, че има няколко причини да не бъдем толкова песимистично настроени.

Антивирусни препарати и ваксини за птичи грип вече са налични, което е голямата разлика с Covid-19 през 2020 г., подчерта той.

За да се избегне най-лошият сценарий, много здравни специалисти призоваха правителството в САЩ да засили тестовете и да осигури споделяне на информация между агенции и държави.

В петък земеделското министерство на САЩ обяви планове за тестове на доставки от сурово мляко за птичи грип.

Отчасти опасенията са свързани именно със суровото или непастьоризирано мляко, което неколкократно се е оказвало заразено с птичи грип.

Скептичният към ваксините Робърт Кенеди-младши, номиниран от Доналд Тръмп за следващ здравен министър, е известен фен на суровото мляко, посочва АФП. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени