Европейската централна банка повиши леко капиталовите изисквания за кредиторите в региона, заявявайки, че геополитическите рискове са се увеличили въпреки големите банкови печалби, съобщават Блумбърг и Ройтерс.
Като цяло банките са изправени пред минимален лимит от 11,3% за висококачествен капитал през следващата година, спрямо 11,2% през 2024 г., се казва в днешно изявление на ЕЦБ. Централната банка увеличи своята част от тези буфери след "промени в рисковия профил на избрани банки".
Европейските банки се възползваха от по-високите лихвени проценти през последните две години и половина, стимулирайки изплащанията към техните акционери. ЕЦБ обаче предупреди, че те са изправени пред множество рискове - от геополитическо напрежение до изменение на климата.
ЕЦБ също така каза, че е увеличила повече от два пъти броя на банките, които са изправени пред допълнителни изисквания поради т.нар. "прекомерен ливъридж".
Тринадесет търговски банки вече трябва да поддържат „коефициент на ливъридж“ - по-груба мярка за капиталовата сила на даден кредитор - над минимума от 3%, каза централната банка. Допълнителните буфери варират между 10 и 40 базови пункта (между 0,1 и 0,4 процентни пункта).
Тази "добавка" към изискването на банките за съотношение на ливъридж, което измерва основния капитал на банката като процент от нейните общи активи, беше приложено към два пъти повече банки от миналата година.
Това беше най-голямата промяна в годишната оценка на ЕЦБ на 113-те банки под нейно наблюдение, които като цяло бяха счетени за добре снабдени с капитал и кешова наличност.
"Средно банките поддържаха солидни капиталови и ликвидни позиции, доста над регулаторните изисквания", посочи ЕЦБ.
Освен това ЕЦБ каза на четири банки да държат допълнителна ликвидност, за да спазят минималните "периоди на оцеляване" и специфичните за валутата ликвидни буфери.
Следващата година ЕЦБ ще съсредоточи своята надзорна дейност върху рисковете, произтичащи от геополитически промени и по-слабото икономически развитие.
"Отслабващите макроикономически перспективи и структурните промени в икономиката изискват повишена бдителност. Геополитическите рискове често не се оценяват на финансовите пазари, докато не се материализират, което потенциално води до рязко преоценяване на риска, което може да увеличи рисковете за ликвидността и да доведе до допълнителни загуби", се посочва в доклада на ЕЦБ.