Изваждането на Отавия Пиана
Снимка: BBC
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". На 24 декември на борда му ще се качат 20 логистици и учени по международни проекти, които ще пристигнат с кораба на 27 или 28 декември пред българската база на о. Ливингстън. Това обясни за "Хоризонт" ръководителят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Точните дати обаче зависят от прозореца от благоприятно време, в който корабът да премине през протока Дрейк, едно от най-опасните места на земята.
Ски-алпинистът Никола Калистрин е спортист на годината в Банско. Сред наградените са още трима спортисти от клуб "АлПиринСки" - Ивона Михайлова, Марко Ноков и Асен Радулов.
В края на миналата седмица Калистрин зае 51 място в първата Световна купа за сезона - в Куршевел, Франция. Състезанието беше в дисциплината "скоростно изкачване". Другият ски-алпинист, който се състезаваше за България, Екатерина Улида, зае 53-то място при жените. Първа стана французойката Аксел Моларе-Гаше, а при мъжете - Реми Боне от Швейцария.
В дисциплината "спринт" българските състезатели заеха, съответно, 59 място за Екатерина при жените и 74 за Никола при мъжете. Първите шампиони за сезона са Емили Хароп от Франция при жените и Ориол Кордона от Испания при мъжете.
Германецът Йост Кобуш започва своя трети солов опит за зимно изкачване на Еверест по маршрут, включващ отчасти Западния гребен и кулоара Хорнбайн. За аклиматизация той изкачи преди дни шестхолядника Лобуче Изток. Астрономическата зима започва днес и за да бъде считано едно изкачване за зимно, то трябва да започне след тази дата. Първият опит на Кобуш беше през 2019 г. с достигнати 7300 м. Сега целта му е да надхвърли 7500. Западният гребен е преминат в своята цялост само 2 пъти - от югославска експедиция през 1979 г. и от българската, през 1984 г.
32-годишна италианска спелеоложка Отавия Пиана беше спасена след продължила 4 дни акция в непроучена част на пещерата Буено Фонтено, близо до Бергамо, Италия. При падане от 5 метра жената е получула счупвания по лицето, коленете и ребрата. Тя е била в група с още осем пещерняци на 585 м дълбочина, когато се е срутил каменен блок под краката й. Спасителите изнесоха пострадалата на носилка, като се наложи да преминат поредица от тунели и да я преглеждат на всеки час и половина. Близо 160 души участваха в акцията, като периодично се е налагало да бъдат взривявани скални късове, блокиращи проходите.
Пропастта Буено Фонтено, разположена в сърцето на карстовата област Западен Себино, е лабиринт от пещери и тунели, които представляват предизвикателство и за най-опитните спелеолози, каквато е и Отавия Пиана. Преди около година и половина тя е претърпяла инцидент в същата пещерна система, като е била блокирана два дни, след като е счупила крак. След втория инцидент жената е казала, че никога повече няма да влезе в пещера.
---
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!