Германското правителство обвини американския милиардер Илон Мъск, че се опитва да повлияе на изборите в страната през февруари чрез статии в подкрепа на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD), съобщава Ройтерс.
Мъск, който е определен да служи като външен съветник на новата администрация на Доналд Тръмп, подкрепи AfD като "последната надежда на Германия" в публикация за вестник "Велт ам Зонтаг" (Welt am Sonntag), която публикация накара редактора на коментарите в изданието да подаде оставка в знак на протест.
"Наистина е вярно, че Илон Мъск се опитва да повлияе на федералните избори" с публикации в неговата социална платформа "Х" и изразеното от него мнение, каза говорител на германското правителство.
Говорителят отбеляза, че Мъск е свободен да изразява мнението си, но добави:
"В крайна сметка свободата на мнение е параван и за най-големите глупости".
Най-богатият човек в света защити правото си да участва в германската политика заради своите "значителни инвестиции" и похвали подхода на AfD към регулирането, данъците и дерегулацията на пазара.
Неговата намеса дойде, докато германците се готвят да гласуват на парламентарни избори на 23 февруари след разпадането на коалиционното правителство, водено от канцлера Олаф Шолц. Мъск също така призова за оставката на Шолц, след като кола се вряза в тълпа на коледен базар в Магдебург на 20 декември, убивайки петима души, напомня Ройтерс.
В момента AfD е на второ място в проучванията на общественото мнение след основните опозиционни консерватори и може да успее да осуети дясноцентристко или лявоцентристко мнозинство на изборите. Основните партии в Германия обещаха да не работят с AfD на национално ниво.
Говорителят на правителството каза още, че одобрението на Мъск за AfD е "препоръка да се гласува за партия, която се наблюдава от вътрешното разузнаване по подозрение, че е дясно екстремистка и която вече е призната за частично дясно екстремистка".
Критики към статията на американския милиардер Илон Мъск, публикувана във вестник "Велт ам Зонтаг", имаше и от лидера на опозиционния ХДС и кандидат за канцлер Фридрих Мер, както и от съпредседателят на Социалдемократическата партия Саския Ескен.