Една млада жена и майка на тийнейджър е осъзнала важната максима в живота за личния пример и неговото огромно въздействие върху децата и най-вече върху тяхното бъдеще.
За своя основа в изграждането на доверие и разбиране със своето дете, тя е приела каузата да показва какво могат и как ние можем като общество да помагаме на децата със специални образователни потребности или с физически затруднения.
А оказва се, че именно тези деца ни учат нас - възрастните на важните житейски уроци и послания.
Роксана Кирилова - Мисис България 2018, основател на фондация "С любов към теб", развива активна дейност с подкрепата на спорта за деца в нужда и децата със специални образователни потребности.
Това е специалният ни гост в рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват" в първите дни на 2025 година.
Имам син на 13 години, който от малък присъства с мен почти навсякъде и се надявам състрадателността и съпричастността да бъдат част от неговият живот. С моя личен пример искам да покажа, че не е едно и също нещо да говориш за проблемите на тези деца, да ги виждаш по телевизията, както да си с тях и твоето дете отблизо да види как те живеят наистина, каза за БНР Роксана Кирилова.
"Стигмата към децата с проблеми продължава да я има и аз я виждам всеки ден, особено, когато съм в компанията на тези деца, когато ги разхождам, наскоро имах такъм пример за липса на отношение на околните и като се поставя на мястото на техните майки си представям какво е всеки ден да се сблъскват с това...Те толкова са свикнали тези деца да бъдат отхвърляни, че нищо не им прави впечатление!, допълни Кирилова.
От няколко години съм посланик на маратона "Run Together Bulgaria", който се провежда в София, в подкрепа на хората със специални нужди. Средствата от маратоните се използват за обучението и приобщаването на децата. Включвам се в доста спортни благотворителни инициативи, като идеята ми е чрез примера, който даваме да променим нагласите на обществото ни към "специалните".
Всяка една среща с дете със специални потребности, аз не ги наричам "различни", защото любовта към децата е нещо специално, а и всеки от нас е специален и различен по своему, е урок за мен, сподели още Кирилова.
"Аз обожавам да тичам, да правя трекинги в планината, но участвам само в благотворителни маратони, а не в състезателни.
В Монако всяка година с Фондацията се включвам в благотворителен маратон, в подкрепа на деца с болно сърце, като идеята е, че всеки избяган от мен километър се осребрява с 1€ и отива в подкрепа на тази кауза. Същото спортно събитие се провежда и в Ница, Франция, като там има няколко проекта, които се финансират - за деца в неравностойно положение деца със специални нужди. Там също участвам.
В момента подкрепям спортисти към спортен клуб "Специални образователни потребности, спорт и Самбо за развитие" и техният треньор Емил Нешев. Два пъти в седмицата на Герена деца и младежи със специални образователни потребности се събираме и тренираме. Това е една огромна радост и емоция за тези деца, които не могат като другите да излизат и да се разхождат, да спортуват всеки ден и то сами.
"На практика тези деца помагат на мен, защото аз физически няма как да им помогна, а те - децата и техните майки, понякога не могат да разговарят помежду си, тогава аз осъзнах какво богатство имам, че мога да споделям с моя син, да говоря с него...Благодаря, че мога да помагам с каквото мога на тези семейства! Този досег с тези деца на мен ми е на сърце и искам да съм повече до тях, искам да съм по-добре запозната.
Те са много активни и имат много енергия и когато съм в залата с тях, емоцията е много голяма, аз вместо да се натоварвам, аз се отпускам с тях. Когато видиш очите на тези деца, то се влюбваш - защото те са толкова любвеобилни, категорична е младата дама.
От 6 януари започвам и ново обучение в НСА - "Адаптирана физическа активност и спорт за деца и младежи с увреждания". Аз съм икономист по образование и работя в тази сфера.
Обичам Пирин планина и много бих искала през 2025 г. да направим един лек преход там с децата и младежите от спортен клуб "Специални образователни потребности, спорт и Самбо за развитие".
През миналата година спортисти от футболен клуб Арес бяха събрали сума и тренираха с децата. А самите деца от клуба ходят два пъти в годината на лагер - зимата и лятото. Така, че който може да помогне те да продължат със спортовете, с другите си нужди като всекидневната почти рехабилитация, конна терапия, логопед, може да го направи и чрез нашата фондация. Защото това често са семейства с един родител, а ако са двамата, обикновено единият родител е по цял ден с детето и не работи, разказа още Роксана Кирилова.
"При мен нещата се случват, няма план този месец ще правим точно това, нещата се появяват сами...През 2025 година организираме с моя приятелка благотворителна изложба на известни български художници и планираме тя да стане на 14 февруари, Денят на влюбените, защото за мен любовта е най-градивната част от живота ни. Ще продължа и с благотворителните четения заедно с Дарин и Деян Ангелови, актьорите близнаци, които ни подкреят, аз съм много щастлива, че около мен все са хора, които искат да помагат и само чакат кауза, в която да се включат. Доброто е заразно".
"Сметката в помощ на децата я следя изцяло аз и много внимавам с кого се свързвам, знам точно къде отива всеки събран лев. Смятам, че за да има смисъл от подобни инициативи като моята фондация, трябва да има по-голямо обединение на институции, родители, комитети, които да работят за общата кауза, да няма толкова много различни организации или фондации - трябва заедно всички да работим заедно за една кауза, подкрепени и от държавата", смята още Роксана Кирилова.
Още по темата слушайте в интервюто на Гергана Хрисчева с Роксана Кирилова в рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват".