Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йелън изрази сериозна загриженост относно "злонамерената" киберактивност на Китай срещу САЩ

Хъ Лифън и Джанет Йелън
Снимка: Ройтерс

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън проведе снощи видеосреща с китайския вицепремиер Хъ Лифън, на която тя изрази загриженост относно "злонамерена киберактивност", извършвана от спонсорирани от китайската държава лица, се посочва в изявление на американското финансово министерство, цитирано от Ройтерс.

Министерството на финансите съобщи миналия месец, че неопределен брой от неговите компютри са били компрометирани от китайски хакери в това, което беше определено като "голям инцидент" след пробив в изпълнителя BeyondTrust - американска компания, която предоставя услуги за киберсигурност.

Сътрудници на Конгреса казаха, че все още не е определена дата за поисканото изслушаване относно пробива, който е последната от сериозните кибератаки срещу правителствени агенции и за който правителството на САЩ обвини китайски държавно спонсорирани лица.

Тези атаки се извършават, въпреки че администрацията на действащия президент Джо Байдън работеше за подобряване на комуникациите с Китай и по-добро управление на конкурентните отношения, включително чрез създаване на икономически и финансови работни групи.

"Министър Йелън изрази сериозна загриженост относно злонамерената кибердейност от страна на спонсорирани от държавата лица на КНР и нейното въздействие върху двустранните отношения", посочи Министерството на финансите, описвайки снощния разговор като откровен, задълбочен и конструктивен.

Двамата висши служители също така са обсъдили икономическото развитие в двете страни и направиха преглед на напредъка, постигнат по време на срещите на работните групи, каза още Министерството на финансите.

Йелън също така е повторила загрижеността си, която многократно е повдигала, относно непазарните практики и политики на Китай и индустриалния свръхкапацитет, отбелязвайки, че те ще продължат да влияят неблагоприятно върху двустранните икономически отношения между САЩ и Китай, освен ако не бъдат преразгледани.

Тя отправи подобно послание, когато се срещна с Хъ Лифън в Пекин през април, като го предупреди да ограничи излишния промишлен капацитет, преди президентът Джо Байдън да обяви рязко увеличение на митата върху произведените в Китай електрически превозни средства, батерии, соларни продукти и полупроводници, напомня Ройтерс.

Джанет Йелън също така е подчертала "значителните последици", пред които ще се изправят китайските компании, ако предоставят материална подкрепа за войната на Русия срещу Украйна, добави Министерството на финансите.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, заплаши да наложи високи мита от и дори над 60% върху китайския внос - много по-високи от тези, наложени по време на първия му мандат, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени