Броят на хората, екзекутирани в Иран миналата година, се е увеличил до 901 души, включително 31 жени, някои от които са били осъдени за убийство на съпрузите си, след като са претърпели малтретиране или са били принудени да се оженят, съобщиха от службата по правата на човека на ООН, цитирани от агенция Ройтерс.
Повечето от екзекуциите са за престъпления, свързани с наркотици, но политически дисиденти и хора, свързани с масовите протести през 2022 г. заради смъртта в полицейския арест на 22-годишна жена, също са сред жертвите, се казва в изявлението на ООН.
"Дълбоко обезпокоително е, че отново виждаме нарастване на броя на хората, подложени на смъртно наказание в Иран от година на година", каза Върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк в изявление, изпратено до журналисти. "Крайно време е Иран да спре тази непрекъснато нарастваща вълна от екзекуции", призова Тюрк.
Общо най-малко 901 души са били екзекутирани чрез обесване миналата година в Ислямската република, в сравнение с 853 през 2023 г., съобщи службата за правата на човека на ООН. Това представлява най-високият брой от 2015 г., когато са били екзекутирани 972 души.
Протестите от 2022 г., които предизвикаха едни от най-големите сътресения след Ислямската революция от 1979 г., последваха смъртта в полицейския арест на кюрдската иранка Махса Амини, която беше арестувана за предполагаемо неспазване на задължителния дрескод в Иран.
Най-малко 31 жени са били екзекутирани през 2024 г., заяви говорителят на Върховния комисариат на ООН за човешките права Лиз Тросел пред репортери на брифинг в Женева, което представлява най-високият брой от най-малко 15 години.
"По-голямата част от случаите са свързани с обвинения в убийство. Значителен брой от жените са били жертви на домашно насилие, детски бракове или принудителни бракове", добави тя.
Масуд Пезешкиан, реформист, който спечели изборите за президент на Иран през юли 2024 г., даде обещания по време на кампанията си за по-добра защита на правата на жените и малцинствата.