Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобалният петролен износ отбеляза спад през 2024 г. за пръв път от Covid-пандемията

Обемът на глобалния износ на суров петрол през 2024 г. е намалял с 2% до 41,68 млн. барела на ден - първи спад след пандемията от Covid-19 в периода 2020-2021 г., когато петролният експорт се сви до под 40 млн. барела на ден на фона на срив в търсенето заради коронавирусната пандемия.

Спадът през 2024 г. пък беше в резултат на слаб растеж на търсенето и промените в рафинериите и тръбопроводите, което промени и търговските пътища, показват данните за корабоплаването, цитирани от Ройтерс.

Глобалните потоци от суров петрол бяха "разклатени" за втора година от войните в Украйна и Близкия изток, като танкерните доставки бяха пренасочвани, а доставчиците и купувачите бяха разделени по региони. Износът на петрол от Близкия изток за Европа намаля, а повече петрол от САЩ и Южна Америка отиде в Европа. Руският петрол, който преди отиваше Европа, пък беше пренасочен към Индия и Китай.

Тези промени станаха по-изразителни, тъй като петролни рафинерии в Европа бяха затворени на фона на продължаващите атаки срещу корабоплаването в Червено море. Износът на суров петрол от Близкия изток за Европа се срина през 2024 г. с 22%, показват данните за проследяване на кораби от изследователската компания Kpler.

Промяната в петролните потоци "създава опортюнистични съюзи", отбеляза Ади Имсирович, енергиен консултант и бивш търговец на петрол, цитирайки по-близките отношения между Русия и Индия, Китай и Иран, които доведоха до промени в петролната търговия.

С нарастващия си шистов добив победители в световната търговия с петрол бяха САЩ, като страната изнасяше по 4 милиона барела на ден, увеличавайки дела си в световната търговия с петрол до 9,5%, следвайки Саудитска Арабия и Русия.

Очаква се пред 2025 г. доставчиците да продължат да се борят с намаляващото търсене на гориво в големите потребителски центрове като Китай. Освен това повече страни ще използват по-малко петрол и повече газ, докато възобновяемата енергия ще продължи да нараства.

Вносът на петрол в Китай спадна през миналата година с около 3%  с оглед на все повече електрическите и хибридни автомобили и нарастващото използване на втечнен природен газ в тежкотоварните превози. В Европа по-ниският капацитет за рафиниране и правителствените мандати за намаляване на въглеродните емисии пък доведоха до понижение на вноса на суров петрол с около 1%.

Междувременно петролът поскъпва през днешната търговия, заличавайки част от вчерашното поевтиняване от близо тримесечни ценови върхове, с оглед на опасения за по-ограничени руски и ирански петролни доставки поради ескалиращите западни санкции.

Към 15.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент поскъпват в рамките на деня с 0,8% обратно към 77,00 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 0,75% обратно над 74 долара за барел, след като в началото на седмицата поскъпнаха за кратко съответно към 77,50 и към 75,00 долара за барел за пръв път от средата на октомври 2024 г.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Притесненията относно ограниченото предлагане повишиха търсенето на петрол от Близкия изток, което беше отразено и в решението на Саудитска Арабия да повиши цените на петрола за Азия през февруари - първо увеличение на цените от три месеца насам.

В Китай пък Shandong Port Group взе решение за забрана на петролните кораби, санкционирани от САЩ, да влизат в пристанищата на голямата компании, което може да ограничи достъпа до ключови терминали.

В същото време по-студеното време в САЩ и Европа увеличи търсенето на мазут за отопление, което допълнително подкрепи петролните цени.

Поскъпването на "черното злато" обаче изглежда ограничено от оповестени днес данни за ускоряване на инфлацията в еврозоната в края на 2024 г., което може да постави на изпитание настоящата политика на ЕЦБ за намаляване на лихвите в подкрепа на слабото европейско икономическо представяне.

Пазарните участници и търговци са в очакване на повече икономически данни тази седмица, като доклада за неселскостопанската работна заетост в САЩ през декември (в петък), който може да даде насоки относно лихвената политика на Фед на САЩ и респективно на перспективите за петролното търсене.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна