Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Датският външен министър: Гренландия може да стане независима, но е малко вероятно да се превърне в щат на САЩ

Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен отговаря на въпроси на журналисти в парламента - 8 януари 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Дания е отворена за диалог и е готова да си сътрудничи със САЩ, заяви днес датският външен министър Ларс Льоке Расмусен, цитиран от АФП.

Гренландия може да стане независима, ако жителите ѝ пожелаят, но е малко вероятно да се превърне в щат на САЩ, посочи още датският външен министър, след като Тръмп отказа да изключи възможността за прилагане на военна или икономическа принуда, за да поеме контрола над арктическия остров, допълва Ройтерс.

Същевременно премиерът на Гренландия Муте Егеде разговаря днес с датския крал Фредерик Десети в Копенхаген, ден след като коментарите на Тръмп за съдбата на богатия на полезни изкопаеми и стратегически важен остров, който сега е под датско управление, се превърнаха в основна тема.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, заяви вчера, че не изключва възможността да приложи военна или икономическа принуда, за да направи Гренландия част от САЩ. В същия ден най-големият син на Тръмп - Доналд Тръмп-младши, направи частно посещение в Гренландия.

Арктическият остров е част от НАТО чрез членството на Дания в пакта, има стратегическо значение за американската армия и за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткия път от Европа до Северна Америка минава през арктическия остров.

Тръмп вече даде индикации, че ще се стреми към по-войнствена външна политика, която пренебрегва традиционните дипломатически формалности.

Гренландия, най-големият остров в света, е част от Дания от 600 години, въпреки че нейните 57 000 жители в момента сами решават вътрешните си въпроси. Правителството на острова, ръководено от Егеде, се стреми към евентуална независимост.

"Напълно признаваме, че Гренландия има свои собствени амбиции. Ако те се реализират, Гренландия ще стане независима, макар че едва ли има амбицията да се превърне във федерален щат в състава САЩ", заяви Расмусен.

Той каза пред журналисти, че повишеното безпокойство, свързано със сигурността на САЩ в Арктика, е легитимно предвид засилената руска и китайската активност в региона.

"Не мисля, че сме във външнополитическа криза", каза още Расмусен, като добави: "Отворени сме за диалог с американците за това как да можем да си сътрудничим още по-тясно, отколкото досега, за да гарантираме че американските амбиции са изпълнени."

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна