Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 5 – 11 януари 2025

Лаура Рогора
Снимка: @jansmit997

Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм. Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария. Преди това българският състезател се класира на 49 място в спринта. Там първи стана швейцарецът Арно Лиета.

Трета група полярници замина за Антарктида за участие в 33-ата национална експедиция на о. Ливингстън. Сред тях е и екстремният фотограф и оператор Александър Вълчев, чиито филми на тема катерене в последните няколко години получиха редица награди. Вълчев, който ще работи там като полеви асистент, снима еднакво добре всякакви екстремни спортове, както и всякакви ландшафти. 

След тежко боледуване, на 61-годишна възраст почина Свободин Димитров – Боби, дългогодишен алпинист и ски алпинист от клуб “Академик”. В последните години беше домакин и организатор на традиционното състезание по катерене в с. Баня, част от програмата на Банско филм фест.

Отборът на България по фрирайд търси спонсори за новия състезателен сезон, който започва след броени дни. Първото състезание е от серията “Challengers” и е на 13 януари във френския курорт Розиер. В него ще участва Симеон Павлов (ски мъже). Той е първият българин, който ще кара в сериите Freeride World Tour Challengers и е на крачка да се класира за финалите – Freeride World Tour. На 25 януари пък Теодора Илиева (сноуборд жени) ще участва в състезание в Австрия. В отбора по фрирайд са 12 млади райдъри, като целта им е да карат на най-голямата сцена – Световните серии по фрирайд. Отборът е създаден през 2017 г. Досега участниците в него имат 29 класирания на подиуми, от които 9 победи и още 8 класирания в топ 5, като едно от най-важните постижения е, че класиранията са във всички категории. 

Трима французи изкачиха по премиерен маршрут Пти Дрю в масива на Монблан. Филип Брюлей, Амори Фуилад и Батист Обино са направили линията „Petit Pont” (1000 м микст, ED, M5, 6a, A3) от 26 декември до 1 януари на Западната стена на върха. Изкуствено е изкатерена тази част от стената, която е била засегната от голям каменопад пред 15 години, съобщава Planetmountain. Тримата споделят, че скалата там е доста добра и в бъдеще може да бъде премината свободно.

Австралиецът Себастиан Пелети и чилиецът Ернан Родригес направиха нов маршрут в чилийска Патагония. Това се е случило в последните дни на декември. Линията се казва „Alborada“ 6b+, 600 м чист гранит по страховитата Югозападна стена на връх Ла Маскара, в масива Торес дел Пайне. Изкачването е направено в чист стил, без да бъде оставяно нищо по стената.

И за още едно интересно изкачване научаваме от италианското издание. Швейцарците Роджър Шели и Питър фон Кинал направиха първото изкачване на линията “Methadone”, 800 метра микстото катерене по гранита на дивата Северна стена на връх Sciora Dafora (3169 м, М5), швейцарските Алпи. На две въжета под върха те са намерили стар клин и затова се предполага, че новият маршрут следва частично лятната линия, направена от италианци през 70-те години на миналия век. Швейцарците са направили изкачването за 15 часа.

Една от най-добрите състезателки в спортното катерене – италианката Лаура Рогора, премина няколко много трудни маршрута на скалите по време на 7-дневен трип до Словения, обекта Mišja Peč. За това време Рогора е изкатерила три 9а-та, три 8с+ и две 8с-та, а още по-впечатляващото е, че за 7-те дни 23-годишната италианка не е имала нито един ден почивка. През 2021 г. Лаура Рогора стана третата жена в света, преминала маршрут с категория на трудност 9b. Бронзова медалистка от Световното първенство в Москва същата година.

Започва опитът за зимно изкачване на Манаслу на прочутия италиански алпинист Симоне Моро, младия непалец Нима Ринджи Шерпа и полския екстремен оператор Освалд Перейра, които се насочиха към Базовия лагер. Целта им е изкачване в алпийски стил, без допълнителен кислород. Моро е автор на първите зимни изкачвания на 4 осемхилядника: Шиша Пангма, Макалу, Гашербрум II, Нанга Парбат. Шерпът пък е известен с това, че миналата година, на 18, стана най-младият човек, събрал Хималайската корона.

Междувременно експедицията, водена от Алекс Чикон, която имаше за цел зимно изкачване на Анапурна, вероятно е към своя край. След като беше опериран от апендицит, испанецът се прибра в родината си, а останалите в екипа – няколко шерпи, пакистанският алпинист Саджид Садпара, Матиа Конте от Италия и Сара Адвобайс от Иран, се завърнаха в Катманду заради прогнозата за силни ветрове. 

Йост Кобуш, който се подвизаваше в долната част на Западния гребен на Еверест, прекрати експедицията си. По-рано той съобщи, че еусетил силно голямото земетресение в Тибет, което отне живота на над 120 души. Германският алпинист е бил в лагер 1, на 5700 м, когато са започнали срутвания на лед и камъни наоколо, като част от падащ серак е разкъсал палатката му. Кобуш е невредим, като едва впоследствие, след като получил съобщение по сателита, разбрал, че става дума за земетресение, а не за лавина или нещо подобно. По-рано този сезон германецът обяви, че е постигнал целта на експедицията си – да стигне до над 7500 м височина. 
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени