Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 2024 година температурите са надвишили с 1,5 градуса прединдустриалната епоха

Снимка: Pixabay

В момент, когато броят на загиналите от бушуващите пожари в Калифорния нараства, учени потвърдиха, че светът е регистрирал първата година, в която температурите са надвишили с 1,5 градуса прединдустриалната епоха, предаде агенция Ройтерс.

От Службата за изменение на климата на ЕС (Copernicus EU) съобщиха, че промяната на климата повишава температурата на планетата до нива, които не са били изпитвани от съвременните хора.

"Треакторията е просто невероятна", заяви директорът на Службата за изменение на климата на ЕС Карло Буонтемпо. По неговите думи, всеки месец през 2024 година е бил най-топлият или вторият най-топъл, откакто се водят изследвания на температурите.

Средната температура на планетата през 2024 година е била с 1,6 градуса по Целзий по-висока, в сравнение с прединдустриалния период 1850-1900 година. Миналата година е най-горещата в света, откакто се водят изследвания, а последните десет години са най-горещите.

Горските пожари са едно от многото бедствия, които изменението на климата прави по-чести и тежки. Пожарите, застрашаващи Лос Анджелис, убиха най-малко десет души и унищожиха близо 10 000 сгради.

Въздействието на изменението на климата засяга хората от всички страни на планетата, но политическата воля за борба с климатичните промени намаля в някои държави.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, определя промените на климата като "измама", въпреки глобалния научен консенсус, че причината за тях е човешката дейност. 


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
на живо

Горещи теми

Войната в Украйна