Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът отстъпва от близо 5-месечни върхове след сигнали за скорошно споразумение Израел - "Хамас"

Петролът поевтинява с над 1% след силното възходящо ценово движение с общо над 5% до близо 5-месечни върхове от предходните два дни, тъй като има известно прибиране на печалби от дълги позиции в петролни фючърси с оглед на растящите очаквания за скорошно подписване на споразумение между Израел и групировката "Хамас" за прекратяване на огъня в Ивицата Газа.

Според различни непотвърдени информации споразумението ще бъде факт още днес или утре и може да влезе в сила от 48 до 72 часа по-късно.

Към 17.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се понижават с 1,2% обратно към 80 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,4% към 77,70 долара за барел, парирайки част от рязкото поскъпване в последните дни, което беше факт след наложените от САЩ нови широкомащабни санкции спрямо руската петролна индустрия.

Опасенията, че тези най-всеобхватни досега санкции ще доведат до прекъсвания в глобалните петролни доставки, доведоха в понеделник до поскъпване на петролните фючърси към близо 5-месечни върхове, като фючърсите на петрол Брент достигнаха 81,40 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - до 79,27 долара за барел - най-високи ценови нива от август 2024 г. насам.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Информациите за сериозен прогрес в споразумението между Израел и "Хамас" обаче парираха част от опасенията, свързани с нарушаване на петролните доставки на руски и ирански петрол в резултат на новите американски санкции. Това потенциално прекратяване на конфликта в Близкия изток може да ограничи по-нататъшното поскъпване на петрола, тъй като през последните 15 месеца войната в Ивицата Газа беше един от факторите за голямото напрежение на световните пазари на важната енергийна суровина.

Настоящото понижение на петролните цени обаче също изглежда ограничено, тъй като новите санкции на САЩ са насочени към най-големите петролни производители в Русия и към над 180 кораби и танкери, принуждавайки ключови купувачи като Индия и Китай да търсят алтернативни източници.

Ранните признаци на прекъсване на доставките вече са видими, като високопоставен индийски служител заяви, че на  санкционираните от САЩ кораби ще бъде забранено да разтоварват на индийските пристанища, докато по същото време Китай се опита да осигури доставки на петрол от ОАЕ и Оман.

Наблюдава се и силен ръст на превозните товарни такси на петролните танкери, което оскъпява крайна цена на доставяния петрол.

По-слабото търсене от страна на Китай обаче може да ограничи въздействието на по-ограничените доставки, след като последни данни на китайските митници показаха, че вносът на суров петрол в страната е спаднал през 2024 г. за първи път от две десетилетия, с изключение на периода на коронавирусната пандемия.

Анализаторите на ING изчислиха, че новите санкции имат потенциала да изтрият целия излишък от 700 000 барела на ден, който те прогнозираха за тази година, но в същото време посочиха, че реалното въздействие може да се окаже по-слабо.

"Все още има много несигурност относно влиянието, което последните санкции на САЩ ще окажат върху износа на руски петрол", посочи Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровините в ING Groep NV.

"Въпреки че имат потенциал, това да унищожи излишъка на петролния пазар, който очаквахме за тази година, реално загубените обеми вероятно ще бъдат по-ограничени, тъй като играчите ще намерят начини да заобиколят тези санкции", смята още той.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна