Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към избитите от Народния съд на 1 февруари 1945 година.
С минута мълчание и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на жертвите на комунизма в центъра на града политици и граждани дадоха заявка, че паметта е важна:
„Този ден трябва да го помни цяла България. На този ден бе избит елитът на българската нация. След това бяха избити повече от 30 000 души без съд и присъда.“
„Важното е да сме тук, за да не допускаме никога повече да се повтори това, което се е случило преди 80 години на 1 февруари. Дори и децата ми идват-малко по-малко говорим с тях какво представлява тази дата.“
Сред дошлите пред паметната плоча бе и потомката на Александър Станишев, министър на вътрешните работи и народното здраве, един от разстреляните през 1945 година. Д-р Евелина Станишева разказа:
„Освобождават служебният лекар, който би трябвало да удостовери смъртта на всеки един от застреляните . Александър Станишев удостоверява смъртта на 99 души преди себе си-преди да разстрелят него. Като хирург той е спасил хиляди хора. Защо му е било да се намесва в политиката? Баща ми ми е обяснявал, че неговият копнеж е бил, тъй като войната е била към края си, да върне Македония към България.“
Историческата поука според литературоведа доцент д-р Гергана Начева-Лазарова от мрачните събития през 1945 година:
„Най-мракобесните режими на човечеството са тоталитарните режими. България за първи път губи своя суверинитет в най-новата си история и попада под една много тежка тоталитарна зависимост-сталинския Съветски съюз. И това води до страшни рефлексии исторически. Ако трябва да цитираме едни от големите полски журналисти Адам Михник-той казваше да не се страхуваме от комунизма, защото историята ще го измете на бунището. По-страшни са рефлексите в посткомунистическото общество, които усещаме за съжаление и днес. "
Повече чуйте в звуковите файлове.