Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях.
И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е относително дълга, има много празнични дни, губят се дни от избори, от провеждането на матури. Затова, припомня Красимир Вълчев, беше въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на присъственото, но е по-добро от никакво.
Към този момент няма основание да се слива денят от междусрочната ваканция със следващите два.
На въпрос защо се бавят ремонтите в Професионалната гимназия по икономика и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия, той отговори кратко: "Имахме забавяне с една част от документите, което вече е изчистено и надявам се, че оттук нататък вече няма да имаме допълнително забавяне".
Министърът коментира и предложението си матурата по математика да стане задължителна като държавния зрелостен изпит по български език и литература. Според Вълчев едва 5% от дванадесетокласниците в профилираната подготовка избират тази матура, което е крайно недостатъчно. Поради острата нужда от икономически и инженерно-технически кадри е много по-важно да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас.
Една от целите на новата концепция е да се даде повече време на учениците и учителите за упражнения.
Въпросната концепция ще бъде предложена за обсъждане още през тази седмица, допълни Красимир Вълчев.
Днес министърът на образованието и науката беше на открит STEM урок в СУ "Панайот Волов" в Шумен, срещна се с преподаватели от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", както и с директори на учебните заведения от областта. В края на посещението си Вълчев ще разговаря с учителския колектив на СУ "Трайко Симеонов".