"Това, което прави впечатление е липсата на комуникация между родителите и децата. И в случаи когато децата нямат авторитет, нямат възрастен човек, който да бъде значим за тях, се завишава тази тревожност и се получава този проблем за тях. Децата имат нужда да разговарят. Родителите нямат време да общуват с децата си. Децата не са начени да споделят, липсата на такъв вид обслужване провокират всякакъв вид тревожност", обяснява Делчева.
По нейните наблюдения децата изглеждат отегчени, което е вследствие от една страна от липсата на взаимоотношения в семейството, както и до прекомерната употреба на електронни устройства и социалните мрежи.
"Обикновено те предлагат някакво действие, което ограничава силно мисловните процеси и когнитивните дейности са силно нарушения, децата не могат да формулират изречения. Поради тази причина всичко около тях ги отегчава", обяснява психологът.
Според нея това е и причината децата да търсят начини да разнообразят ежедневието си и да повишат адреналина си, което води до употреба на цигари, енергийни напитки, вейпове, различни селфита на забранени места, участия в проява на агресия спрямо някой друг.
"Децата имат нужда да бъдат забелязвани и когато това не се случва, те търсят своя начин", казва Делчева.