Петролните фючърси започнаха отново да се понижават през днешната търговия, тъй като опасенията за търговска война между САЩ и Китай, изглеждат по-големи от рисковете за доставките с оглед на сигналите за подновен икономически натиск от страна на президента на САЩ спрямо водещ петролен производител като Иран.
Вчера петролните фючърси поевтиняха рязко с близо 3% след наложените мита и контрамита от страна на САЩ и Китай, тъй като се засилиха притесненията за търговска война между водещи световни икономики, която може да се отрази негативно на глобалния растеж и на потреблението на петрол.
Последва обаче рязко париране на целия този спад, като петролните фючърси отскочиха силно от достигнатите ценови дъна в рамките на новата 2025 г. след информацията, че американският президент Доналд Тръмп ще възстанови кампанията и от първия мандат за "максимален натиск" върху Иран, като ще се стреми да се прекрати изцяло износа на петрол от Техеран (износът да се сведе до нула) и да се противодейства на регионалното му влияние. Този негов план може да засегне приблизително 1,5 милиона барела на ден от износа на ирански петрол.
През днешната търговия обаче превес отново взеха опасенията, свързани с търговската война между САЩ и Китай, което доведе до ново поевтиняване на петрола на световните пазари на суровини.
Към 18.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се понижават с 1,83% към 74,80 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,87% към 71,35 долара за барел.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
В подкрепа на тяхното ново поевтиняване допринесоха и данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) за изненадващо силен ръст на седмичните складови запаси на суров петрол в страната с цели 8,664 млн. барела до 423,8 млн. барел, докато очакванията бях за по-скромен растеж с около 1,96 млн. барела.
Складовите запаси на бензин за седмицата до 31-ви януари пък се повишиха с 2,233 млн. барела (при очаквания за едва 525 хил. барела), докато запасите на петролни дестилати се понижиха с 5,471 млн. барела (при очаквания за спад с 1,483 млн. барела).
Петролното производство в САЩ през последната седмица пък достигна 13,478 млн. барела на ден, докато петролните рафинерии са работили с 84,5% от капацитета си, като на техния вход са постъпвали средно 15,3 млн. барела суров петрол, което е повишение със 159 000 барела на ден спрямо седмица по-рано.