Водещите банки от Уолстрийт, обременени с дългове в резултат на придобиването на социалната платформа Twitter от Илон Мъск за 44 млрд. долара, успяха да продадат в сряда големи части от този кредитен пакет, което позволи на редица кредитни институции да излязат от една от най-тежките финансови операции за придобиване през последните години, съобщава "Файненшъл таймс".
Банките успяха да продадат срочни заеми за 5,5 млрд. долара, след като през миналия месец продадоха дълг във връзка със същото придобиване на Twitter от Мъск за едва около 1 млрд. долара. Вчерашният силен интерес доведе до продажба от страна на банките на тези задължения с много малка отстъпка - по около 97 цента за долар.
Трансакцията беше ключов момент за банките, които трябваше сами да финансират поглъщането на Мъск през 2022 г., след като той стана собственик на бизнеса, сега преименуван на "X".
Банките, водени от Morgan Stanley, Bank of America и Barclays, сега продължава да държат още дълг за 6 млрд. долара, свързан с придобиването, което се смята за дори по-рисково от заемите, които успяха да пласират през последната седмица. Банките MUFG, BNP Paribas, Mizuho и Société Générale също са участвали в сделката, посочва финансовото издание.
Продажбите на дългове, включително заемите, пласирани през януари, привлякоха широк списък от инвеститори, включително Citadel, Apollo Global Management, Pimco и Diameter Capital, отбелва "Файненшъл таймс".
Апетитът на инвеститорите към дълга, свързан с придобиването на Twitter, вероятно беше подсилен от много тесните отношения на Илон Мъск с президента на САЩ Доналд Тръмп, както и от завръщането на някои от рекламодателите, които преди това се бяха оттеглили от социалната платформа, посочиха източници, запознати със сделката.
Това се оказа истинско спасение за банките, които се засилиха да финансират трансакцията, като се има предвид, че през 2023 г. някои хедж фондове предложиха на Morgan Stanley и други банки да откупят техните кредити по сделката за едва 60 цента за долар.
Инвеститорите към дълга на Twitter също така бяха увлечени и от дела на "Х" в компанията за изкуствен интелект на Мъск - xAI, която, според "Файненшъл таймс" е оценена на 50 милиарда долара. Това помогна да се смекчат опасенията относно собствената оценка на "X" и способността на компанията да обслужва дълговете си.