Европейският съюз трябва да действа, за да намали цените на енергията и да ограничи нелегалната миграция, заяви в петък полският премиер Доналд Туск, докато представяше приоритетите на Варшава за нейното шестмесечно председателство на единния блока по време на посещение в страната на еврокомисари и на председателя на ЕК Урсула фон де Лайен, предаде Ройтерс.
Притесненията относно разходите за живот и миграцията допринесоха за подем на десните, евроскептични партии в много части на Европейския съюз, отбелязва агенцията.
По-рано Туск каза, че проевропейските партии трябва да действат решително по тези въпроси, които вероятно ще заемат видно място и на тазгодишните полски президентски избори.
"Помолих министъра на вътрешните работи и администрацията и министъра на правосъдието да представят такъв бърз план за незабавна реакция срещу организирана и агресивна престъпност, извършена от чужденци", каза той на съвместна пресконференция с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
"Всеки, който посети Полша, възползва се от нашето гостоприемство и брутално наруши закона, ще бъде депортиран от страната", подчерта Туск.
Той повтори, че Полша, която прие над един милион украински бежанци след инвазията на Русия през 2022 г., няма да приеме допълнителни мигранти съгласно миграционния пакт на ЕС.
От своя страна Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС ще представи предложение за увеличаване на финансовата подкрепа за сигурността на границата на Полша с Беларус.
Тя също така посочи, че Европейският съюз е изправен пред "хибридни заплахи".
След като говори пред колегиума на комисарите на ЕС, който беше открит от полския премиер Доналд Туск, Фон дер Лайен използва акаунта си в социалната платформа "X", за да поиска съюзът да бъде подготвен за идващи заплахи.
"От саботаж в Балтийско море до мигранти, изтласкани през полските граници от режима на Лукашенко. Ние сме солидарни с Полша", написа тя.
Like security, preparedness must lie at the heart of everything we do.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 7, 2025
We are facing growing hybrid threats.
From sabotage in the Baltic Sea to migrants pushed over the Polish borders by the Lukashenko regime.
We stand in solidarity with Poland ↓ https://t.co/mjOmxoHiRS
Междувременно протестиращи, които се противопоставят на "Зелената сделка" на ЕС за борба с изменението на климата, се събраха пред мястото на срещата на комисарите и министрите от полското правителство в балтийския пристанищен град Гданск.
"Зелената сделка пряко засяга нас, поляците", заяви пред Ройтерс един от протестиращите, добавяйки, че тя е причината за нарастващите цени на енергията.
Туск каза, че ЕС трябва да гарантира, че цените на енергията ще спаднат, като каза, че блокът ще търси инвестиции и регулаторни решения.
"В Европа не може да се вземе решение, което да предизвика ново увеличение на цените на енергията. Трябва да вземем решения, които ще доведат до по-ниски цени на енергията", посочи той.