Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

| Интервю
2
Демира Недева

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. 

Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката и иновациите, който се проведе в „Музейко“, с подкрепата на Националната програма към МОН „Образование с наука".

Събитието събра млади изследователи, които представиха своите проекти, открития и иновации пред широка аудитория, включително експерти, инвеститори и заинтересовани страни. Най-добрите 15 разработки поставиха предизвикателства пред журито на конкурса. 

Двете пловдивски ученички безапелационно спечелиха големите награди и получиха възможността да участват в Regeneron ISEF 2025, който тази година ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо, САЩ. Това е най-големият международен научен форум за ученици, в който ежегодно участват около 1700 млади изследователи от над 80 държави. Форумът насърчава интереса към науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) и дава възможност на участниците да представят своите изследвания на световната сцена. Те демонстрират проектите си чрез постери, презентации и демонстрации в различни научни направления.

Научни ръководители на математичките са Мирослав Маринов и Радостин Чолаков – бивши възпитаници на Математическата гимназия в Пловдив. 

Демира Недева ще участва с проект "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти". През септември тази година Демира заминава да учи с пълна стипендия в Станфорд, където е приета на ранно класиране. 

Димана Праматарова ще представи "Непълни с квадрати факториели на полиноми". Освен участието си в ISEF, Димана Праматарова ще представя България и в Международната изследователска програма (RSI‘25) в САЩ. От 2001 г. България изпраща по двама ученици в RSI след предварителна селекция и интервю. Тази година един от тях е Димана Праматарова от XI "а" клас, която достойно представи МГ „Акад. Кирил Попов“ и град Пловдив. Тя беше избрана от жури, съставено от десет специалисти от Института по математика и информатика при БАН (ИМИ-БАН), като част от дейностите на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Под ръководството на Мирослав Маринов, който също е възпитаник на МГ в Пловдив, Димана последователно постига успехи, започвайки от Лятната изследователска школа (ЛИШ). Research Science Institute (RSI) е най-престижната и известна международна лятна изследователска школа за ученици в областта на природо-математическите науки. Програмата се провежда от Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън, САЩ, съвместно с Центъра за върхови постижения (Center of Excellence in Education). 

По публикацията работи: Живка Танчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени