Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът поскъпва с над 1% поради опасения за доставките

Петролните фючърси поскъпват за втори пореден ден на търговия с оглед на опасения относно доставките на руски и ирански петрол, които засенчват опасенията относно последиците от разширяващата се политика на мита на американския президент Доналд Тръмп.

Към 14.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се повишават с 1,43% към 77,00 долара за баел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,41% към 73,35 долара за барел, задълбочавайки вчерашния отскок от близо 2 на сто.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Поскъпването на петрола е провокирано от данни, които показват, че руското производство миналия месец е спаднало допълнително под квотата на страната в рамките на ОПЕК +.

Анализаторите на банката ANZ отбелязаха, че руското производство на петрол е по-малко от квотата на ОПЕК + през януари, което облекчава опасенията за свръхпредлагане. Добивът е спадна до 8,962 милиона барела на ден и е с 16 000 барела дневно под одобрените нива, съгласно споразумението за производство.

Доставката на руски петрол до Китай и Индия, основните вносители на суров петрол в света, беше значително нарушена от санкциите на САЩ миналия месец, насочени към танкери, производители и застрахователи.

Опасенията за нарушаване на доставките се засилиха и наложените преди дни санкциите на САЩ срещу мрежите, доставящи ирански петрол до Китай, след като президентът Доналд Тръмп възстанови своя "максимален натиск" върху износа на ирански петрол миналата седмица с цел да го сведе до "нула".

Петролът започна нестабилно 2025 г., като първоначално поскъпна поради по-високото търсене за отопление заради студената зима в Северното полукълбо и санкциите на САЩ срещу руската петролна индустрия. Цените обаче се понижиха през последните три седмици, тъй като налаганата от Тръмп серия мита заплашва с избухването на търговски войни на множество фронтове, което би забавило световната икономика и респективно потреблението на важната енергийна суровина.

Междувременно Тръмп каза, че Израел трябва да отмени споразумението си със "Хамас" за прекратяване на огъня, ако всички останали заложници не бъдат върнати този уикенд, рискувайки нова ескалация на военните действия.

Има признаци на напрежение в някои части на пазара, особено в Близкия изток, където по-широкото ограничаване на конкурентните потоци позволи на производителите в региона да повишат цените за своите основни азиатски клиенти.

В Европа пък растящите цени на природния газ направиха петролното потребление по-рентабилно, което потенциално може да доведе до увеличаване на търсенето.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени