Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в повредени от преписвачи Новозаветни текстове. Поправените копия св. Памфил преписвал и разпращал на тези, които пожелаели да ги имат, с което обърнал към Христа много езичници.
Благодарение на него, в Кесария била събрана обширна библиотека с духовни и исторически книги, която просъществувала няколко века и била гордостта на Кесарийската църквата. Тя съдържала и множество ръкописи на Ориген, който оказал голямо влияние върху св. Памфил.
Ученик на св. Памфил, негов пръв помощник и архивар в библиотеката бил Евсевий Кесарийски, наричан често "отец на църковната историография".
Блажени Йероним, се сдобил с негови ръкописи и се отнасял с тях като с голяма ценност.
Св. Памфил бил преследван, мъчен, затварян в тъмница и посечен с меч.
Порфирий бил слуга и възпитаник на Памфила. След жестоки мъчения го повесили и разпалили огън под него и той предал душата си на Бога.
Във времето, когато свети Флавиан бил Константинополски патриарх, Църквата била раздирана от монофизитското лъжеучение на Евтихий. Патриарх Флавиан твърдо защитавал православното учение.
Еретикът Евтихий се съюзил с враговете на патриарх Флавиан и съумял да разположи в своя полза императора и неговата съпруга.
В Ефес бил свикан събор, известен в историята като "разбойнически", от съмишленици на Евтихий, под председателството на Александрийския патриарх Диоскор (449 г.).
На него Флавиан бил наклеветен, че внася нови догми в Църквата и осъден като лъжеучител. Впоследствие, в Халкидон, в 451 година бил свикан Четвъртият вселенски събор на който 630 епископи осъдил ереста на Евтихий. Съборът определил, че в Личността на Иисус Христос божественото и човешкото естество се свързват неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".