Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина".

450-те акра на парка навремето са били една от безбройните плантации за захарна тръстика на Мавриций. При разкопаване откриват, че и тук, а не само в Шамарел, основна забележителност на острова, има многоцветни пясъци и новите собственици решават да създадат парк с щипка адреналин. Мястото е отворено за посетители от 1998-а, но в днешния си вид работи едва от 3 години.

Ако не сте чели текста, в който разказвах за пясъците Шамарел, ще ви припомня, че те изненадват окото със седем нюанса – от червено до виолетово и изглеждат абсолютно психеделично на фона на яркозелената джунгла. 


Събратята им в "Цветната долина" не са толкова зрелищни, но пък от националния парк са решили да надцакат най-посещавания природен феномен с твърдението, че при тях разцветките са цели 23. Голямо въображение се изисква да им повярвате, така че ако попаднете на Мавриций, не пропускайте Шамарел. И за двете многоцветни чудеса геолозите смятат, че след изригването на вулкана лавата е застивала при различна температура и от там са се появили невероятните нюанси.

Купете си малко шишенце с подредени както са в природата пясъчни ивици, дори да не сте любители на прахосъбирачките във вид на сувенири. Тук има магия. Колкото и да разбърквате песъчинките, те отново се разделят на разноцветни слоеве. Учените се опитват да обяснят феномена с различното атомно тегло, но вълшебството се случва.

В интерес на истината, в Природния парк на Цветната долина малцина отиват заради пъстрите пясъци. Там властва чистият адреналин. А и Шамарел е на кратко разстояние с кола, така че в един ден можете да отметнете и двата, ако сте на Мавриций със списък от задължителни забележителности.


В случай, че имате приключенски дух, яхвайте бъгито или АТВ-то. С тях можете да обиколите целия парк, да си набележите кои точно активности искате да си причините и да се наредите на опашката за екипировка.

За Непалския мост единственото обезопасяване е с яко въже, прикачено към колани, които обхващат бедрата и задните части като за алпинистко катерене. Така ще сте сигурни, че дори да ви се случи нещо на моста, най-много да увиснете безпомощно, но безопасно като прани гащи, докато дойдат да ви спасят. Честна дума. Изглежда страшничко, но всъщност е само гъделичкащ адреналин. След като по Непалския мост видях уверено да пъпли млада саудитка, овъртяна в черен чадор само с цепка за очите. Всъщност, мостовете са два – единият с метална основа, а другият само с една надлъжна дъска за стъпване по 350-метровото трасе. Естествено, исках да изпробвам силите си на по-трудния, но нещо се беше разковало и бе временно в ремонт. Въжените съоръжения се полюляват елегантно между два хълма точно над джунглата, но са доста високо от върховете на дърветата. Препоръката е да се движите на поне два метра разстояние от онзи пред вас и да не разлюлявате моста. При добра концентрация ще го изминете за около 20 минути. А от другата страна момчетата усмихнато ще ви посрещнат, след като са наснимали обилно вашия подвиг.


За петте различни зип лайн маршрути към обхващащите бедрата връзки се добавя задължителна каска, а за най-екстремния и нещо като ризница, с което заприличвате на гигантски бръмбар. Ако се чудите що за чудо е зип лайна, просто въжена линия, по която се спускат не вагонетки, а луди глави като мен. Обикновено са в "отиване и връщане" и са над някоя природна красота за по-голяма зрелищност на снимките, които по-късно ще показвате у дома. За отявлените екстремисти Природният парк "Цветната долина" предлага обиколка на всички въжени линии – 13 на брой, с обща дължина 5500 метра.

Много ми се искаше да опитам, но се задоволих само с преминаване по Непалския мост, каране на велосипед по един зип лайн и спускане над водопад на друг. Приключението с колелото върху тънко метално въже се оказа не толкова трудно, колкото изглежда в цирка. И тук единствено придвижването зависи  не само от личното ти тегло, ами и от някакви умения. Целта на безпроблемното придвижване е да не караш нито прекалено бавно, нито твърде бързо и да поддържаш равномерна скорост. Трасето се извисява над искрящо езеро и отгоре можеш да видиш как плуващите патици ти се чудят на акъла.  Снимките и от това адреналинно забавление можеш да си получиш на изхода. Срещу заплащане естествено. Но пък ако нямаш доказателствен материал, кой ще ти повярва.


Полетът над водопад е къде-къде по-лесен. Той отново е от хълм до хълм и скоростта зависи единствено от личното ти тегло. Толкова бързо го преминах, че май трябва да се замисля за диета. Точно над водопада се намира площадката за обратно връщане, където любезни младежи те прихващат като ценна пратка. Ако не пищиш със затворени очи, можеш да размахваш ръце и да си представяш, че си голяма бяла птица.

На третия зип лайн, който е дълъг километър и половина не можеш да се качиш, ако към екипировката не са добавили нещо като плътна рицарска ризница отпред. Целта ѝ е не толкова да те пази, ами да "полетиш" по корем и тя да ти дава сигурност и баланс, докато развиваш скоростта на човешко торпедо. Трасето от 1500 метра е не само най-дългото на Мавриций, ами е включено в Топ 5 на най дългите зип линии в Африка.

Снимки - архив на Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна