В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи преди седмица, на 8 февруари. Какво ще очакваме в събота, 15 февруари, не може да се предполага, разбира се, но какво прави впечатление досега?
Пропагандата
"Това, което прави впечатление, е, че тези шоута, които прави Хамас по време на освобождаването, са изцяло с пропагандна цел. Оставаме с впечатлението, че Хамас отново се легитимира пред обществото в Газа, отново се превръща в основен играч в Ивицата, което е абсолютно неприемливо за приключването на този конфликт. Той започна след извършеното терористично нападение на бойци на Хамас на 7 октомври 2023 година, след което Израел влезе в Ивицата Газа с идея да я изчисти от Хамас, т.е. да ликвидира това терористично движение под някаква форма.
Разбира се, това e цел, която много трудно може да бъде постигната, тъй като в епохата на недържавните актьори, в която ние живеем, да елиминираш организация, която се крепи на някаква фундаментална концепция или идеология, е много трудно да се случи, защото тя има поддръжници не само в Газа, но и, както виждаме, по цял свят. Така че това, което Хамас демонстрира чрез освобождаването и чрез този циничен спектакъл, който прави при всяко освобождаване на трима заложници, при която замяна Израел освобождава по 200-300 палестински затворници, изцяло се стреми да покаже, че отново те са водещият фактор в Газа, и че са някакъв символичен победител, успявайки да принудят Израел към сделки, които компрометират в дългосрочен план сигурността на държавата, ако трябва да бъда честен.
Това освобождаване на тези затворници вече е доказано от изследване на Шин Бет, службите за сигурност на Израел, че немалка част от тях, като преди много години при сделката за Гилад Шалит, са участници в клането от седми октомври. /.../ Не може вечно да продължава това освобождаване на трима срещу 300, защото просто виждаме и от някои от условията, в които някои от заложниците са държани от Хамас в Газа, че ситуацията става нетърпима." /.../
Тръмп и бъдещето на Газа. Буквален ли е преводът
"Моето мнение е, че предложението на Тръмп е продиктувано от натиск, който иска да окаже върху арабските страни, та да се върнат те към преговорите с Израел и да се справят с проблема, който Хамас поставя пред целия арабски свят. Всъщност, вече има някакви постигнати резултати, тъй като Египет, Йордания и други арабски страни казаха, че ще се ангажират с преустройството на Газа.
Тук идва и един друг момент – дали да приемем думите на Тръмп като нещо буквално, т.е. наистина ли той възнамерява да експулсира палестинците, което би било престъпление според международното право, или сам да поеме контрол над Газа, или това е наистина опит чрез поставяне на някаква скандална теза, може би, или чрез поставяне на някакви крайни решения, може би, арабските страни да се върнат към темата, защото, да бъдем честни, по отношение на Израел и палестинския казус, арабските държави ще изиграят много важна роля, защото тук говорим за легитимирането на Израел като държава, като присъствие в региона. Не може да продължава този вечен цикъл на войни и на призиви "От реката до морето", желания за унищожаване на Държавата Израел.
Трябва да се премине към едно установяване на дипломатически отношения между арабските страни и Израел, най-вече тук говорим за Саудитска Арабия, тъй като голяма част от държавите от арабския свят, говоря за Йордания, Египет, са признали Израел. Тук наистина въпросът е да се регулират тези отношения, защото това е единственият път напред за постигане на някакъв пробив за осигуряване права за палестинците. Но лицето на палестинката държава не може да бъде Хамас и заради това много е важно арабските държави под някаква форма да поемат контрол над Газа... Ребусът "Газа" е много сложен."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – ЕПА/БГНЕС
*Освободеният в началото на февруари Кийт Сийгъл е бил принуден да напише благодарствено писмо до похитителите от Хамас, за отношението към него, докато е бил държан в плен 484 дни.