Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ в Европа поевтинява под 50 евро за мегаватчас

Снимка: Ройтерс

Фючърсите на европейския природен газ поевтиняват в понеделник обратно под 50 евро за мегаватчас, задълбочавайки ценовия спад с повече от 15% от двугодишния връх над 58 евро, достигнат седмица по-рано, тъй като намаляват опасенията, свързани с бързото изтегляне на синьо гориво от хранилищата в ЕС.

Мартенските газови фючърси на нидерландския хъб TTF поевтиняват към 15.00 часа българско време с над 3% към 49,00 евро за мегаватчас (MWh), отстъпвайки рязко от двегодишния връх към 58 -59 евро/MWh, достигнат на 10 и 11-ти февруари.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


В подкрепа на поевтиняването на газа допринася предложение от миналата седмица на Германия, Франция и Италия за облекчаване на изискванията в рамките на ЕС за конкретни нива на запълняемост на газохранилищата преди началото на следващия зимен сезон. Целта на тези предложения е нормализиране на пазара.

Съществуващият регламент на Европейската комисия налага на всички държави от ЕС да запълнят своите хранилища до капаците от 90% до ноември, като са определени и междинни цели за нивата на запълняемост за февруари, май, юли и септември.

Газовите хранилища в ЕС вече са запълнени под 45% (на 44,61% към 15-и февруари, според данните на GIE), което затруднява изпълнението на изискването за тяхното попълване до 90% до 1-ви ноември.

Евентуално облекчаване на тези изисквания ще намали цените на природния газ през пролетните и летните месеци. С оглед на тези предположения, днес газовите TTF фючърси за второто тримесечие се търгува на нива около 49 евро за мегаватчас, а за летните месеци и за третото тримесечие - дори под 49 евро за мегаватчас.

Междувременно по-високите температури в Северозападна Европа и скок във вноса на втечнен природен газ спомагат за по-бавното темпо на изтегляне на синьо гориво от газохранилищата в ЕС.

Освен това настояването на президента на САЩ Доналд Тръмп за бързо прекратяване на войната в Украйна поражда надежди, че при евентуално постигане на мирно споразумение някои руски газови потоци може да се върнат в Европа, подобрявайки перспективите за доставките.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна