Изпълнителният заместник-председател на ЕК и ръководител на антимонополния регулатор Тереса Рибера заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е преобърнал "отношенията на доверие" между Съединените щати и Европа и че Брюксел трябва да се съсредоточи върху осигуряването на предсказуемостта и стабилността, които липсват на Вашингтон, предаде Ройтерс.
Тереса Рибера, вторият най-влиятелен служител в Европейската комисия след президента Урсула фон дер Лайен, каза в интервю за агенцията, че докато ЕС трябва да преговаря с Белия дом и да чуе опасенията му относно двустранната търговия, Европа не трябва да бъде принуждавана да прави промени в закони, които са одобрени от законодателите.
"Трябва да се придържаме към нашите силни страни и принципи", посочи тя, критикувайки трансакционния подход на Тръмп към политиката.
"Трябва да бъдем гъвкави, но не можем да сключваме сделки с правата на човека, нито ще сключваме сделки с единството на Европа и няма да сключваме сделки с демокрацията и ценностите", подчерта Рибера.
Тръмп и други членове на неговото правителство критикуваха Европейския съюз, че има твърде много правила и охарактеризираха глобите, наложени на американските технологични компании от ЕК, като форма на "данъчно облагане".
Миналата седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс каза, че "комисарите" на Европейския съюз потискат свободата на словото поради клаузи в Закона за цифровите услуги на блока (DSA), който дава на ЕС правомощия при спешни ситуации временно да ограничава достъпа до онлайн платформа или търсачка.
"Ако има проблем, повод за безпокойство, моля, обяснете го. Това не е като тормоза - можете да очаквате да седнете на масата за преговори. Това няма смисъл", каза Рибера.
Тереса Рибера има властта да одобрява или да налага вето по отношение на корпоративни сливания за няколко милиарда евро и също така да налага солидни глоби на компании, които се стремят да укрепят пазарната си мощ чрез ограничаване на по-малките конкуренти. Тя също така наблюдава екологичния дневен ред на ЕС и има за задача да го поддържа на пътя за постигане на климатичните цели на единния блок до 2030 г., напомня Ройтерс.
Напрежението между Вашингтон и Брюксел нараства след решението на Тръмп да наложи 25% мита върху стоманата и алуминия в сила от 12 март; реципрочни тарифи - вероятно от началото на април; както и отделни мита за автомобили, фармацевтични продукти и полупроводникови чипове - също вероятно през първите дни на април.
Рибера посочи липсата на сигурност и предвидимост отвъд Атлантическия океан в сравнение с Европа, като каза, че бизнесът не иска това в дългосрочен план.
"Бизнесът иска екосистема и правна рамка, която осигурява сигурност, стабилност и предсказуемост и се чудя защо не чуваме този въпрос да бъде повдигнат към администрацията на Тръмп", отбеляза тя и добави:
"Не виждам никаква предвидимост, стабилност или достъпност в тези съобщения, това е малко шокиращо".
Европейската комисия, която координира търговската политика за 27-членния блок, заяви миналата седмица, че ще реагира "твърдо и незабавно" срещу заплахите на Тръмп за увеличения на митата.
Европейският комисар по търговията Марош Шефчович трябваше да пътува до Вашингтон в понеделник за срещи с колегите си от САЩ, напомня Ройтерс.
Честите заплахи на Белия дом в различни форми и размери разтревожиха бизнес ръководители, инвеститори и потребители, оставяйки неяснота дали последните "залпове" по отношения на митата ще се сбъднат или може да се направят изключения за компании, които лобират пред Тръмп.
Миналата седмица изпълнителният директор на Ford - Джим Фарли каза, че търговските ходове на Тръмп досега са добавили "много разходи и много хаос" за американския бизнес.
Тереса Рибера посочи, че ЕК е готова да вземе решения следващия месец относно това дали американските технологични гиганти Apple и Meta Platforms са спазили изпълнили правилата, ограничаващи тяхната власт.
И двете компании са под прицела на ЕК от март миналата година и могат да бъдат изправени пред солидни глоби до 10% от глобалния им годишен оборот, ако се установи, че са нарушили Закона за цифровите пазари.
Имаше спекулации, че Рибера може да забави решенията след критики от страна на Тръмп и главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг относно последните регулации на Комисията, които, според т.нар. Big Tech, водят до налагането на несправедливи тежки глоби.
Попитана дали ще има решения за двете компании през март, Рибера отговори:
"Да, следващия месец. Ще има решения по линията, която е обсъдена с компаниите, разработена и базирана на доказателства".
Комисията също така разследва дали платформата за социални медии "X" на Илон Мъск е нарушила правилата на блока срещу незаконно съдържание. Рибера каза, че ролята на Мъск в администрацията на САЩ няма да бъде фактор при решението на ЕС.
"Не става въпрос кой е собственикът на фирмата, която може да участва в един от тези процеси", отбеляза тя.
Ройтерс напомня, че американският милиардер Мъск е един от най-близките съветници на Тръмп и беше най-големият дарител на предизборната му кампания през 2024 г.