Европейската комисия ще работи с държавите членки на ЕС, за да позволи "по-гъвкаво" попълване на газовите хранилища през следващите години, за да намали напрежението върху системата, което доведе до ръст по-рано този месец на цените на синьото гориво в Европа до най-високо ниво от две години насам.
Европейската комисия ще "насърчава по-координирано и гъвкаво запълване на газовите хранилища, включително с динамични целеви нива", като част от планирано разширяване на целите на блока за съхранение на газ след тази година, сочи проект на предстоящото споразумение за "Чиста промишленост", което трябва да бъде публикувано в края на месеца, съобщава Блумбърг.
Единният блок също така е настроен да проучи необходимостта от по-строг надзор на газовите пазари в региона.
Цените на газа в Европа се повишиха рязко от началото на 2025 г. на фона на опасенията, че търговците на енергия използват заложените от ЕК цели за процентната запълняемост на газохранилищата в ЕС през месеците до новия зимен сезон, за да спекулират с покачването на цените.
Германия поведе призивите за по-гъвкави цели на запълнямост на хранилищата за природен газ, за да се смекчи този негативен спекулативен ефект.
ЕК трябва да предложи удължаване на текущите цели в началото на следващия месец.
Европа се бори с това как да намали цената на енергията, за да помогне на своята индустрия да се конкурира в световен мащаб със САЩ и Китай. Цените на природния газ достигнаха най-високото си ниво от две години насам по-рано този месец поради опасения относно сигурността на доставките, но има и загриженост сред политиците, че спекулациите на пазарите изострят нестабилността на пазара.
ЕК ще започне консултация, за да определи дали фондове и търговци, активни на газовия пазар на ЕС, трябва да бъдат поставени под пълен регулаторен надзор на ключовите стълбове на финансовия надзор на блока, като MiFid и Remit, според проекта, който все още може да се промени преди да бъде публикуван на 26 февруари.
Междувременно цените на газовите фючърси на Нидерландския хъб TTF се понижиха отново по-рано през днешната търговия, падайки за кратко под 47 евро за мегаватчас до около 46,90 евро за пръв път от 20-ти януари насам, преди да отскочат обратно над нивото от 48 евро/MWh.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)
Само в рамките на няколко дни газът в Европа поевтиня с близо 20% от двугодишния връх около 59,35 евро, достигнат на 11-ти февруари, тъй като намаляха опасенията относно бързото теглене на газ от хранилищата в ЕС.
Миналата седмица Германия, Франция и Италия излязоха именно с предложение за облекчаване на изискванията на ЕС за съхранение на газ, за да се нормализира пазарът. Съществуващият регламент на Европейската комисия налага на всички държави от ЕС да запълнят своите хранилища до капаците от 90% до ноември - преди новия зимен сезон, като са заложени и междинни цели за февруари, май, юли и септември.
Газовите хранилища в ЕС вече са запълнени под 45% (на 44,05% към 16-и февруари), което затруднява изпълнението на изискването за 90-процентана запълняемост до 1-ви ноември.
Анализаторите на Rystad Energy очакват горивото в европейските подземни хранилища да спадне до около 43 млрд. куб. метра, което съответства на ниво на запълване от 39%, преди да се възстанови до около 48 млрд. куб. метра, или 43%, в края на отоплителния сезон в края на март.
По-високите температури в Северозападна Европа и скокът на вноса на втечнен природен газ спомагат за забавянето на тегленето на синьо гориво от газохранилищата.
Освен това настояването на президента на САЩ Доналд Тръмп за бързо прекратяване на войната в Украйна поражда надежди, че някои руски газови потоци към Европа могат да се върнат, подобрявайки перспективите за доставките.