Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ в Европа поевтинява към 45,50 евро за мегаватчас

3
Снимка: Ройтерс

Природният газ в Европа поевтинява с повече от 3% към 45,50 евро за мегаватчас, тъй като очакванията за по-ниско търсене на синьо гориво на фона на по-мекото време надделяват над опасенията, свързани с предлагането.

По-мекото време в цяла Европа намалява търсенето след неотдавнашното застудяване, като надеждите за мирни преговори между Русия и Украйна също допринасят за поевтиняването на природния газ. Пристигането на големи доставки на втечнен природен газ (LNG) също допринася за поевтиняването на газ.

Към 15.15 часа българско време мартенските фючърси на нидерландския газов хъб TTF се понижават с 3,4% към 45,54 евро/MWh, отправяйки отново поглед към вчерашното ценово дъно малко под нивото от 45 евро - най-ниско ценово ниво от 10 януари.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Междувременно газохранилищата в ЕС са запълнени на едва 40,6% към 23-ти януари след по-бързо от обичайното изчерпване, което поражда опасения относно тяхното презареждане за следващата зима. Точно преди година те бяха запълнени на 64%.

За да стабилизират цените и да облекчат натиска по отношение на доставките, Германия, Франция и Италия предложиха облекчаване на досегашните правил в ЕС за запълняемост на газохранилищата преди следващия отоплителен сезон.

Германският газов хъб Trading Hub Europe (THE) и представители на индустрията вече водят преговори с германското правителство за разхлабване на правилата за нивата на запълване на газовите хранилища в страната, заяви във вторник официален представител на германската мултинационална енергийна компания Uniper, съобщава Ройтерс.

"Разговаряме с THE", каза главният търговски директор на Uniper Карстен Попинга на пресконференция, като добави, че сред обсъжданите предложения е разхлабване на целите за съхранение от 90% до може би 80% до 1-ви ноември.

Спекулациите, че Германия може да поиска от държавно упълномощеното THE да запълни отново газохранилищата с помощта на субсидии, повишиха европейските цени на газа през първата през първата половина на февруари, което накара политиците да проявят повече гъвкавост по отношение на изискванията за запълняемост.

Междувременно енергийният гигант Shell представи днес своя годишен доклад, в който посочи, че глобалното търсене на втечнен природен газ се очаква да нарасне с около 60% до 2040 г., водено до голяма степен от икономическия растеж в Азия, въздействието на ИИ (по отношение на енергийното потребление) и усилията за намаляване на емисиите в тежката промишленост и транспорта.

Търсенето на природен газ продължава да нараства в световен мащаб, тъй като светът преминава към по-чисти горива. Индустрията прогнозира търсенето на LNG да достигне между 630 милиона и 718 милиона метрични тона годишно до 2040 г., посочи Shell в своята прогноза за LNG за 2025 г. Новата прогноза е по-висока от миналогодишната, според която глобалното търсене на LNG през 2040 г. ще бъде между 625 милиона до 685 милиона тона годишно.


"Подобрените прогнози показват, че светът ще има нужда от повече газ за производство на електроенергия, отопление и охлаждане, промишленост и транспорт, за да постигне целите за развитие и декарбонизация", отбеляза Том Съмърс от Shell.

Китай, най-големият вносител на LNG в света, и Индия увеличават капацитета за внос на втечнен природен газ и свързаната с газа инфраструктура, за да отговорят на нарастващото търсене, добавиха от Shell.

В доклада се очаква и търсенето на LNG в Европа да нарасне през 2025 г. и след това.

"Европа ще продължи да се нуждае от LNG през 2030 г., за да балансира нарастващия дял на непостоянните възобновяеми енергийни източници в нейния енергиен сектор. В по-дългосрочен план съществуващата инфраструктура за природен газ може да се използва за внос на био-втечнен газ или на синтетичен втечен газ и да бъде преназначена за внос на зелен водород", се казва още в доклада на Shell.

Значителен ръст в доставките на LNG ще дойде от най-големия износител Съединените щати, потенциално достигайки 180 милиона тона годишно до 2030 г. и представлявайки една трета от глобалните доставки.

Анализаторите очакват, че заедно с мащабния проект на Катар за разширяване на газовото находище North Field, който трябва да бъде пуснат в експлоатация през 2026 г., САЩ и Катар биха могли да осигурят около 60% от глобалните доставки на LNG до 2035 г.

Фатих Бирол, МАЕ

Също днес директорът на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол заяви, че европейските страни трябва да обмислят замяната на вноса на втечнен природен газ (LNG) от Русия с други източници от 2027 г., предаде Ройтерс.

"Европа внася много руски LNG, за да помогне на своите икономики. Може би е крайно време да се замени това с LNG от Катар и други източници от 2027 г.", посочи Бирол на конференцията на Международната енергийна седмица в Лондон.

Глобалният пазар на втечнен природен газ се очаква да остане напрегнат до 2027 г., когато вълна от нови проекти в Катар, САЩ и другаде ще донесе до нови доставки на синьо гориво.

През 2024 г. Европейският съюз увеличи вноса си на руски втечнен природен газ, за ​​да достигне около 20% от общия внос на LNG, спрямо 6% през 2023 г. САЩ остават най-големият доставчик на втечнен природен газ, представлявайки 45% от вноса на втечнен природен газ в ЕС миналата година.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна