Въпреки неотдавнашните съобщения в медиите, предполагащи "по-мека и гъвкава" позиция на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп по отношение на предстоящите мита, американската инвестиционна банка Goldman Sachs призовава за предпазливост.
Банката смята, че финансовите пазари може би са твърде оптимистично настроени, което допринесе и за отскока на пазарите на акции на Уолстрийт през последните дни, и това може да доведе до неприятни изненади на 2-ри април, когато се очаква да бъде оповестена серия от т.нар. "реципрочни" митнически тарифи, засягащи всички търговски партньори на САЩ.
Според икономистите на Goldman Sachs митата отдавна са ключова разменна монета за администрацията на Тръмп и те очакват служителите в Белия дом да искат да подходят към предстоящите търговски преговори от позицията на силата.
Скорошно проучване на GS установи, че повечето участници на финансоите пазари очакват реципрочни тарифи от около 9%, когато новите мерки бъдат представени в началото на април.
Самата американска инвестиционна банка обаче прогнозира, че първоначалният процент на митата може да бъде два пъти по-висок, като предупреждава, че подобен ход може да хване пазарите неподготвени през следващата седмица.
Deutsche Bank също представи свое проучване сред 400 инвеститори, като те оценяват налагането на мита от 50% за вноса от Китай и тарифа малко под 10% за всички останали търговски партньори на САЩ.
Някои от анкетираните инвеститорите също така прогнозират въвеждането на универсални мита от 5% или универсални тарифи от 10%, които обаче освобождават от мита Канада и Мексико.
През последните дни се заговори, че Доналд Тръмп ще остави няколко държави извън предстоящия "тарифен списък".
По време на вчерашно интервю за Newsmax обаче президентът на САЩ посочи, че "не иска твърде много изключения" от тарифите на 2 април.
"Време е да си върнем част от тези пари, може би голяма част от тези пари. Всичко, което ще направим, е реципрочно, просто ще бъдем реципрочни. Всъщност вероятно ще бъда по-снизходителен, отколкото реципрочен, защото ако бях реципрочен, това би било много тежко за хората", добави той.
"Бяхме ограбени като страна, както никоя страна не е била ограбвана досега", посочи още Тръмп, критикувайки сделките, сключени от неговите предшественици.
Вчера пък "Файненшъл таймс" съобщи, че администрацията на Тръмп обмисля двуетапен подход по отношение на митата, който ще започне с извънредни президентски правомощия за прилагане на незабавни "междинни" тарифи, последвани от допълнителни мита, след като приключване на т.нар. разследвания на търговските партньори на САЩ.