Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха частично бедствено положение в община Варна заради разлива на мазут

Сателитна снимка показва ново петно на 16 метра от брега

| обновено на 01.04.25 в 15:49

Частично бедствено на територията на община Варна е в сила от вчера заради разлива на мазут в морето, който достигна до бреговата ивица и плажа на Втора и Трета буна. Това решение взе Щабът за изпълнение на Областния план при защита при бедствия и аварии.

Режимът се въвежда със задна дата и ще за срок от 7 дни, обяви областният управител Андрияна Андреева. 


Заради замърсяването от "Морска администрация“ започнаха проверка на 9 кораба, които са били на рейд в морето пред Варна в нощта на 31 март. До момента са проверени шест плавателни съда и сред тях не е открит нарушител,  каза директорът кап. Венцислав Енчев.

Проверките вървят бавно, защото се засичат декларираните при акостирането гориво и сантинни води с реалните количества. Проверяват се и физически танковете на корабите, каза Енчев.

Пробите от Басейнова дирекция от вчера потвърждават неофициално наличието на фракции от нефтопродукти, каза директорът Явор Димитров.

Пробите са от три точки – от двете страни на Трета буна и от района на Втора буна. Окончателните резултати ще са ясни до два дни, каза Димитров.

Извършен е и оглед на плажовете на Аспарухово, Карантината и Св. Константин, градския плаж и продължават огледите на юг от Галата.

Сателитна снимка от Института по космически изследвания и технологии към БАН, получена тази сутрин в Басейнова дирекция, показва акваторията пред Варна. На снимката се вижда петно на около 16 км от плажа.

Няма как да потвърдим дали това е нефтено петно, каза Димитров.

По отношение на мазутните топчета, за които има информация в социалните мрежи на плажовете на Галата и Ракитника, най-вероятно топчетата да са резултат от вече регистрирания разлив и теченията. Такива топчета мазут се очаква вероятно да излизат още определен период от време.

От РИОСВ Варна работят по хипотезата за умишлено изпускане на нефтопродуктите предвид мъглата, която беше през нощта на 31 март, каза директорът Ерджан Себайтин. Това е версията и на Морска администрация, посочи Себайтин. По думите му от екоинспекцията ще сигнализира прокуратурата.

До момента от досегашното почистване на брега има събрани 140 чувала с нефтени фракции, премесени с пясък, които трябва или да бъдат депонирани или най-вероятно да бъдат унищожени. Местата във Варненска област, където това може да бъде направено са две – в ПЧМВ или в инсинератора в Девня.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна