Китай ще удължи с три месеца антидъмпинговото си разследване на вноса на бренди от ЕС, съобщи в сряда китайското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс. Според агенцията, това ще "спечели" повече време от страна на ключови износители от ЕС да засилят своето лобиране.
С оглед на "сложността" на случая Министерството на търговията каза, че удължава разследването до 5 юли.
Разследването, започнато през януари 2024 г. на фона на повишено търговско напрежение между Китай и Европейския съюз, първоначално трябваше да приключи след една година.
След това обаче срокът му беше удължен до 5 април 2025 г., а от днес и с още три месеца.
Отлагането на резултатите от разследването на Китай до 5 юли последва посещение на френския външен министър Жан-Ноел Баро миналата седмица, по време на което Пекин предложи по-задълбочено двустранно сътрудничество, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с търговски мита партньори, включително Европейския съюз и Китай.
В края на посещението си Баро каза, че му е било казано, че заключението е отложено с три месеца, изключвайки сценария за внезапно прилагане на окончателно законодателство в сектора.
Китай и Съединените щати са най-важните експортни пазари на индустрията, свързана с брендито и по-специално с коняка, напомня Ройтерс.
Решението на Пекин да отложи всякакви окончателни санкции за брендито от ЕС предшества очакваното съобщение на Тръмп по-късно в сряда за налагане на данъци върху всички страни, които търгуват със Съединените щати.
През октомври миналата година Пекин наложи временни мерки върху вноса на бренди от ЕС, засягайки най-вече френски марки, включително Hennessy и Remy Martin, като разследването продължава, след като Франция подкрепи митата на ЕС върху произведените в Китай електрически превозни средства.
Засега китайските мерки изискват китайските вносители да плащат гаранционни депозити от близо 40%, ако желаят да внасят европейско бренди, което оскъпява предварителните доставки от ЕС.