Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в петък, че икономическото въздействие на митата на администрацията на Тръмп вероятно ще бъде по-тежко от очакваното преди това, предаде Ройтерс.
"Твърде рано" е за промяна на курса (по отношение на лихвите), добави той, тъй като Фед продължава да следи данните и рисковете.
В реч във Вирджиния той каза, че се очаква увеличението на тарифите да повиши инфлацията през следващите тримесечия. Въпреки че краткосрочните инфлационни очаквания се повишиха, Пауъл отбеляза, че дългосрочните очаквания остават закотвени около целевото ниво на Фед от 2%.
Той подчерта колко е важно да не се допусне временните ценови шокове да се превърнат в трайна инфлация. Пауъл също каза, че остава трудно да се оценят пълните ефекти от митата поради несигурността относно това какви стоки са засегнати, нивата на митата и възможните ответни мерки от засегнатите държави.
"Ние сме в добра позиция да изчакаме по-голяма яснота, преди да обмислим каквито и да било корекции в нашата позиция по отношение на паричната политика. Твърде рано е да кажем какъв ще бъде подходящият път за паричната политика", посочи той.
Според него ще отнеме време, преди да стане ясно пълното въздействие на новите тарифи на САЩ, въведени на 2 април. Той многократно подчерта, че мащабът на мерките е по-голям от първоначално очаквания и ефектите им върху цените, веригите на доставки и потребителското поведение ще се проявят постепенно.
Пауъл добави, че освен тарифите, други значителни политически промени, включително предстоящо фискално законодателство и регулаторни промени, също ще повлияят на икономиката.
Въпреки че отказа да даде конкретна времева линия, той подчерта, че тези развития сега се движат напред с темпото, което може да се очаква за големи промени в политиката.
"С напредването на годината ще започнем да виждаме реалните икономически ефекти", каза Пауъл и подчерта, че процесът на изучаване все още се разгръща и че политиците наблюдават отблизо как тези промени се отразяват върху по-широката икономика.
Шефът на Фед също така отбеляза, че последните данни, включително доклада за неселскостопанската заетост, показват, че икономиката на Съединените щати е "солидна" и че безработицата остава ниска. Той отбеляза наличието на висока несигурност, но каза, че Фед няма да оцени вероятността от рецесия.
Пауъл отказа да коментира "политическата дискусия" около митата, наложени от администрацията на Тръмп. Той обаче каза, че налозите са "по-високи, отколкото почти всички прогнози сочеха" и че той не знае "къде те ще спрат".
По темата за паричната политика Пауъл отново каза, че Фед "не трябва да бърза" и че "има време" да вземе решение за подходящата позиция.
Джером Пауъл също така разсъждава върху икономическите катаклизми, предизвикани от коронавирусната пандемия, и как днешните предизвикателства, макар и да напомнят за тази криза, се развиват при много различни обстоятелства.
Говорейки за въздействието на т.нар. от Тръмп "Ден на освобождението", препратка към нова политическа промяна или политическа повратна точка, Пауъл каза, че икономическите последици от Covid пандемията все още оформят настоящите решения на Фед, но "не е съвсем същото".
През 2020 г. глобалният шок доведе до безпрецедентна парична подкрепа. Сега, предупреди Пауъл, САЩ са изправени пред "трудна" комбинация от рискове: както по-висока безработица, така и по-висока инфлация.
"Това създава уникално предизвикателство. Нашите инструменти, главно лихвените проценти, или стимулират, или забавят икономиката. Но когато инфлацията и безработицата се движат в противоположни посоки, това налага трудни избори".