Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщането на краля: Протести в Непал за възстановяване на монархията

Протест на монархисти в непалската столица Катманду, 8 април 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близо две десетилетия, след като Непал стана светска република, промонархистки протести заляха хималайската нация, подхранвайки икономическото отчаяние и разочарование от настоящите лидери, отбелязва в свой репортаж АФП.

Хиляди демонстранти излязоха на улиците миналия месец на роялистко шествие, което прерасна в насилие с две жертви и над 100 арестувани.

Акцията бе една от поредните вълни на протести с настояване за възстановяване на монархията, които се разраснаха в тандем с ширещото се недоволство заради политическата нестабилност, корупцията и слабото икономическо развитие.

Предимно индуистката страна стана република през 2008 г., след като парламентът изостави монархията в мирна сделка за прекратяване на десетилетната гражданска война, отнела живота на над 16 000 души.

Раджендра Лингден, председател на роялистката партия Растрия Праджатантра, пета по големина в парламента, заяви, че кралят е свързан с националната идентичност и гордост.

"Не се стремим към монархия като управляваща институция, а по-скоро като пазител, който съхранява националните интереси и не допуска външно влияние", каза Лингден пред АФП.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През 2017 неговата партия печели само едно място в парламента, но на последните избори през 2022 г. роялистката и проиндуистка партия им печели 14 места от общо 275.

"Страната е изправена пред нестабилност, цените са високи, хората – безработни. Има липса на образователни и здравни услуги", казва 43-годишният Раджиндра Кунвар, учител и участник в промонархистките демонстрации миналия месец:

"Заради това се нуждаем отново от краля".

Бившият крал Гянендра Бир Бикрам Шах Дев (77 г.) бе коронясан през 2001 г., след като по-големият му брат Бирендра Бир Бикрам Шах Дев и кралица Айшвария бяха убити от престолонаследника принц Дипендра, който след това се самоуби.

Коронацията на крал Гянендра се проведе на фона на маоистки бунтове в Непал. Монархът преустанови действието на конституцията и разпусна парламента през 2005 г., предизвиквайки широко недоволство, в което маоистите застанаха на страната на политическите организации, за да организират мащабни улични протести.

Това ускори края на конфликт и парламентът гласува през 2008 г. да изостави 240-годишната индуистка монархия, припомня АФП.

Бившият крал Гянендра на протест на монархисти, 9 март 2025 г./ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна