"Първоначално дори не показваше признаци на живот. След това се оказа, че все още диша. Благодарение на експертната подкрепа по телефона от колегите ветеринари от спасителния център на Зелени Балкани ние направихме едни интервенции, за да се опитаме да спасим мъжката птица. Успяхме да извадим примамката от гушата на птицата. Направихме инжекции и веднага беше транспортирана към спасителния център, където вече беше поставена на системи и по специализирано лечение", обясни Волен Аркумарев.
Този случай не е изолиран и "за съжаление при използването на отрови много често се разбира или твърде късно и някои от случаите остават неразкрити", коментира Аркумарев. Затова в помощ на специалистите са джипиес предавателите, с които маркират птиците и които дават насоки за такива инциденти. "Почти всяка година има случаи на отравяне. По-рано тази година имаше пак голям инцидент близо до Благоевград, където белоглави лешояди бяха отровени. Две птици бяха спасени благодарение на бързата реакция, но за съжаление повече загинаха, така че това не е изолиран инцидент и се случва ежегодно", припомни той.
Популацията на египетския лешояд в Източните Родопи е крехка, каза още Волен Аркумарев: "Миналата година за първи път от 40 години регистрирахме слабо увеличение в популацията, което е позитивна тенденция. Миналата година имахме 29 двойки в Източни Родопи, а в момента сега тече мониторинга. Така че след няколко седмици ще имаме и окончателните данни за тази година. Но със сигурност тази двойка сме я загубили, защото женската загина. Мъжкият е в тежко състояние."