В доклад, публикуван в списание Science, учени разкриват как са живели и изглеждали индивиди от древната раса "Денисов човек", обитавали планетата Земя преди поне 10 000 години. Те са изследвали челюстта на "денисовец", открита случайно от рибари в протока Пънху край Тайван.
Учените установяват, че откритата челюст е била под водата между 10 и 70 000 години или между 130 и 190 000 години. Те не са успели да извлекат ДНК от пробата, но са изследвали протеини в костта. Мъжкият индивид е имал здрава челюст и много големи, мощни кътници. Откритието разкрива и впечатляващия географски обхват на този древен вид, който се е кръстосал с неандерталците, за да се появят съвременните хора.
"Ясно е, че денисовците трябва да са обитавали повече райони от неандерталците – от студени, открити територии в Северна Азия до субтропични гори в Югоизточна Азия", споделя проф. Крис Стрингър, водещ изследовател на човешкия произход в Природонаучния музей в Лондон. Той допълва, че тогавашните хора са устоявали и на изключително суровите условия на високопланинското Тибетско плато, където температурите падат до -30°C. За разлика от това, в Югоизточна Азия те вероятно са живели сред биволи във влажна и топла среда.
Новото откритие също така засилва хипотезата, че денисовците принадлежат към група, наречена Homo longi, или "човек-дракон", чиито напълно запазен череп беше открит в Харбин, в североизточен Китай.